نجف آباد در یک نگاه

نجف آباد در یک نگاه

نجف آباد قدیمی‌ترین شهر جدید ایران است و در دوران صفوی به دستور شاه عباس و تلاش شیخ بهایی تغییرات زیادی در آن انجام شده است. این شهر کبوترخانه‌ها و عصارخانه‌های زیادی را در خود جای داده است.

نجف آباد  با وسعتی در  حدود ۴۱۶۳ کیلومتر مربع در ۳۷ کیلومتری غرب اصفهان است و در دشت وسیعی در میان کوه‌هایی با ارتفاع متوسط احاطه شده است. نجف آباد که چهارمین شهر پرجمعیت استان اصفهان محسوب می‌شود، در مرکز این استان واقع شده و دارای ۶ شهر نجف‌آباد، گلدشت، جوزدان، علویجه، دهق و کهریزسنگ است. در ضمن این شهر باغات فراوانی را نیز در خود جای داده است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۹۵، ۳۱۹,۲۰۵ نفر بوده است.

کوچه باغ

نجف آباد از شمال به زیر حوضه علویجه و دهق و از شرق به فلاورجان، خمینی شهر و اصفهان و از غرب به زیر حوضه به فریدن وداران و از جنوب به زیر حوضه لنجانات محدود منتهی می‌شود. آب و هوای این شهر هم سرد و خشک و نیمه بیابانی است.

نجف آباد کنونی از زمان صفویه به تدریج شکل گرفته و توسعه پیدا کرده است. درواقع می‌توان تاریخ نجف‌آباد را به قبل و بعد صفویه تقسیم کرد. ساکنان این شهر قبل از دوران صفویه، زرتشتیانی بودند که ابتدا فقط در فصل تابستان و برای چرای دام خود به این محل کوچ می‌کردند؛ اما مشکلات کوچ باعث شد سکونت دائمی آن‌ها در این شهر آغاز شود.

پس از ایجاد سلسله صفویه و به قدرت رسیدن شاه عباس صفوی، تغییرات زیادی در این شهر صورت گرفت و تقریبا به شکل کاملا متفاوتی از نو بنا شد. پس از به سلطنت رسیدن شاه عباس، یک شبکه ارتباطی و آبیاری کاملی در نجف آباد به دستور وی و تلاش و دانش شیخ بهایی ایجاد شد و بازرگانی نیز در آن رونق گرفت. تغییرات ایجاد شده در دوران صفوی در نجف آباد به قدری گسترده بود که حتی جهانگردان آن زمان پس از رسیدن به شهر شگفت‌زده می‌شدند و آن را شهری آباد با ساختاری کاملا اصولی توصیف می‌کردند.

مردم بومی این شهر به لهجه نجف آبادی صحبت می‌کنند و به دلیل مهاجرپذیری، مردمانی با زبان‌های لری، ترکی، عربی و گرجی نیز در این شهر زندگی می‌کنند.

نجف آباد شهر کبوترخانه‌ها و عصارخانه‌ها است و این آثار تاریخی زیبا از جاذبه‌های گردشگری اصلی این شهر محسوب می‌شوند. ارگ شیخ بهایی با شش کبوترخانه، مهمترین جاذبه گردشگری نجف آباد است و پس از بازسازی به آن بزرگترین مجموعه تفریحی شهر مورد بهره‌داری قرار گرفت. برج‌های دوقلوی صفای نجف آباد نیز نمونه‌ای از کبوترخانه‌ها این شهر هستند؛ اما متاسفانه حال و روز خوبی ندارند و در حال تخریب هستند.

ارگ شیخ بهایی

عصارخانه‌ها که ترکیبی از صنعت و سنت هستند، زمانی برای تهیه روغن چراغ‌ها و خرد کردن دانه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ اما اکنون به یکی از جاذبه‌های این شهر تبدیل شده‌اند. عصارخانه آقا متعلق به دوره صفویان، بزرگترین و زیباترین عصارخانه این شهر است.

عصارخانه

خانه‌‌های اعیانی تاریخی نجف آباد که شامل خانه نوریان، خانه مهرپرور (موزه مردم‌شناسی شهر) و خانه لطفی می‌شوند، نیز با معماری زیبای خود از جاذبه‌های گردشگری تاریخی این شهر هستند.

خانه تاریخی لطفی

منطقه حفاظت شده قمیشلو با برخورداری با برخوداری از گونه‌‌های جانوری غنی و سنگ نگاره‌های باستانی خود با قدمت سه هزار ساله، یکی از جاذبه‌ طبیعی نجف آباد است.

منطقه حفاظت شده قمیشلو

دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد نیز یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز دانشگاه آزاد است که هر ساله دانشجویان زیادی را جذب می‌کند و از لحاظ علمی رتبه‌های حائز اهمیتی کسب کرده است.

دانشگاه نجف آباد

از غذاهای سنتی این شهر می‌توان به کباب شتر، کله جوش که مواد تشکیل دهنده آن معمولا کشک و گردو است و گندی اشاره کرد. گندی نیز غذایی شبیه کوفته است که از گوشت، دنبه و سبزیجات تهیه می‌شود.

کله جوش

از صنایع‌دستی مهم نجف آباد می‌توان به قالیبافی، بافت گلیم و جاجیم اشاره کرد. فرش دست بافت این شهر شهرت و ارزش بسیاری زیادی دارد و یکی از اقلام صادراتی آن محسوب می‌شود.

فرش نجف آیاد

از آداب و رسوم این شهر در هنگام ازدواج می‌توان به مراسم قباله برون ، بردن خوانچه طرف خانواده عروس برای داماد و… .

اصفهان در یک نگاه

منبع:کجارو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *