شاهرود در یک نگاه

شاهرود در یک نگاه

شاهرود یکی از شهرهای قدیمی و باستانی اسران است که به‌خاطر مسائل استحفاضی نظر ساکنان اولیه و مهاجران را به خود جلب کرده است. شاهرود، شهری زیبا در شمال دشت کویر و دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز است که در شمال شرق ایران واقع شده است.

شاهرود، یکی از شهرهای استان سمنان است که در بخش مرکزی شهرستان شاهرود قرار گرفته است. فاصله این شهر با شهر سمنان ۱۸۵ کیلومتر و با شهر تهران حدود ۴۰۰ کیلومتر است. ارتفاع شاهرود از سطح دریا ۱۳۸۰ متر است. بر اساس آخرین سرشماری‌های انجام گرفته، جمعیت شاهرود به حدود ۱۸۶ هزار نفر می‌رسد. مردم شاهرود به زبان فارسی با لهجه شاهرودی صحبت می‌کنند که به زبان پهلوی نزدیک‌تر است.

اگر به نقشه ایران بنگرید، می‌بینید که شاهرود در محلی قرار گرفته است که ناحیه شمالی دشت کویر به دامنه جنوبی رشته‌کوه البرز می‌رسد. نزدیک‌ترین شهرهای ایران به شاهرود، از شرق شهر دامغان، از غرب سبزوار  و از شمال گرگان هستند.

شهر شاهرود

شاهرود را می‌توان یکی از شهرهای خوش آب و هوای ایران در نظر گرفت. در بیشتر ماه‌های سال هوای این شهر معتدل و گاهی سرد است. رود بزرگ شاهرود در گذشته از داخل این شهر رد می‌شد.  اطراف شاهرود دارای تنوع طبیعی جالبی است و از کویر گرفته تا  آبشار، جنگل، رودخانه و چشمه را می‌توانید در این منطقه بیابید.

هسته اولیه شهر شاهرود برای دفاع در مقابل مهاجمان ساخته شد، به‌طوری که بر بالای تپه‌های نه چندان بلند دامنه کوه‌های شمالی و غربی رود بزرگ واقع در این منطقه احداث شد و به تدریج شهر توسعه یافت. رود بزرگی که در این منطقه وجود داشت، به سبب بزرگی‌اش به شاهرود شهرت یافت. شاهرود از جمله شهرهای معتبر پارتی بوده و در دورانی نیز از مهم‌ترین شهرهای ایالت تاریخی «کومش» بوده است. شاهرود در طول تاریخ نام‌های مختلفی همچون «چخره»، «امام شهر» و «امام رود» نیز داشته است.

سوغاتی شاهرود

یکی از سوغاتی‌های شاهرود

شاهرود دارای طیف متنوعی از سوغاتی‌ها است که گردشگران می‌توانند از این شهر به یادگار ببرند. برگه زردآلو و قیسی از جمله سوغاتی‌هایی هستند که شهرت جهانی دارند و حتی به کشورهای دیگر صادر نیز می‌شوند. همچنین نان‌های «کاک»، «قندی» و «شیری» و انواع میوه‌هایی همچون انگور، گیلاس، آلو نیز از سوغات شاهرود به حساب می‌آیند. علاوه بر خوراکی‌ها، انواع صنایع دستی همچون گلیم، گلیچ، جاجیم، سفال و سرامیک را نیز باید به این فهرست اضافه کنیم. در واقع شاهرود یکی از قطب‌های اصلی سفالگری در ایران است و هنرمندان سفالگری این شهر بزرگ‌ترین و نازک‌ترین خشت‌های سفالی جهان را می‌سازند. علاوه بر این‌ها نمدمالی، سوزن‌دوزی و منبت‌کاری نیز در شهر شاهرود و روستاهای اطراف آن رایج است.

سوغاتی شاهرود

یک نمونه از صنایع دستی شاهرود

یکی از مهم‌ترین غذاهای محلی شاهرود «تاک پلو شاهرودی» نام دارد که ترکیبی از برنج و مرغ به همراه ادویه‌جات مختلف است. همچنین غذایی به نام «دیگی» نیز وجود دارد که بیشتر در بین چوپانان منطقه رایج است و به آن غذای سنتی چوپانان نیز می‌توان گفت. علاوه بر این‌ها «ته چین شاهرودی» را نیز نباید از قلم انداخت. در سفرتان به شاهرود حتما این غذاهای محلی را امتحان کنید و از چشیدن آن‌ها لذت ببرید.

تاک پلو شاهرود

تاک پلو، از غذاهای محلی شاهرود

شاهرود بهشتی برای طبیعت‌گردان است، زیرا جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد. «جنگل ابر» از زیباترین جنگل‌های ایران است که در حوالی شاهرود قرار گرفته و یک منطقه بکر برای علاقه‌مندان طبیعت‌گردی است. «چشمه هفت رنگ مجن» در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود، «پارک آبشار»، «دشت آفتابگردان»، «آبشار نکارمن»، «باغ گردشگری اورس» و «کویر روستای رضاآباد» به همراه «پارک ملی خارتوران» جاذبه‌های طبیعی متنوع شهر شاهرود را تشکیل می‌دهند. پارک ملی خارتوران، ملقب به آفریقای ایران است و گونه‌های جانوری ارزشمندی در آن زندگی می‌کنند.

جنگل ابر شاهرود

اگر عاشق طبیعت هستی، ولی به جنگل ابر نروی، نصف عمرت بر فناست!

اگر علاقه‌مند به بازدید از مکان‌های تاریخی نیز باشید، باز هم شاهرود به خوبی از شما پذیرایی می‌کند. «مسجد آقا»، «موزه آب»، «مسجد جامع شاهرود»، «خانه یغمایی‌ها» تنها خانه دارای بادگیر در شاهرود، «موزه شاهرود»، «موزه حیات وحش شاهرود»، «بازار تاریخی شاهرود»، «بازار انارکی‌ها»، «قلعه غول‌ها» واقع در روستای راهنجان، «گرمابه چهار سوق» و البته «آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی» در ۲۵ کیلومتری شاهرود از شاخص‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر زیبای شاهرود برای گردشگران است که بازدید از هیچ کدام آن‌ها خالی از لطف نیست.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی واقع در ۲۵ کیلومتری شهر شاهرود

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *