شیراز در چند قدمی ثبت جهانی شدن

شیراز در چند قدمی ثبت جهانی شدن

مصیب امیری، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی ۲۵ آذر ماه با هدف بازدیدی سه روزه از فعالیت هنرمندان و کارگاه های صنایع دستی و بررسی ادامه روند پرونده ثبت جهانی شیراز، وارد این شهر می‌شوند.

وی ضمن تاکید بر اینکه انتخاب یک شهر یا روستا و به ثبت جهانی رسیدن آن، در معرفی و توسعه و ترویج صنایع دستی آن منطقه تاثیر به سزایی دارد، افزود: سال گذشته “غاده هیجاوی” رئیس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه و ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی، در سفر به شیراز، بازدیدی از برخی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های عرضه‌کننده صنایع دستی داشت و با توجه به تنوع تولید محصولات و صنایع دستی در این شهر، بر ثبت شیراز در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی تاکید کرد.

امیری اضافه کرد: شهر شیراز خاستگاه هنرهای سنتی چون خاتم، کاشی هفت رنگ و قلم زنی است و دیگر هنرهای دست ساز این شهر نیز همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شهرت ملی وجهانی دارند و همین ظرفیت‌ها دلیل بر تهیه و تکمیل پرونده شیراز برای ثبت در شورای جهانی صنایع دستی بود.

او در ادامه گفت: هم‌اکنون در شهر شیراز بیش از ۸۰ رشته صنایع دستی فعال است که قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارند و قطعا محقق شدن این امر، منجر به جلب توجه مخاطبان و رشد سطح کیفی محصولات، افزایش فروش و ارزآوری بیشتر، رفع بیکاری، ارتقاء زیرساخت‌های تولیدی و توجه بیش از پیش به حوزه آموزش می شود.

مصیب امیری با اعلام اینکه ۲۰ هزار صنعتگر و هنرمند در زمینه صنایع دستی در شیراز فعال‌اند، خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۳ هزار پروانه تولید انفرادی و کارگاهی برای این هنرمندان صادر شده است.

برای اطلاع از ممنوع الخروجی چه کار کنیم؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *