تنگ بستانک کجاست؟

تنگ بستانک کجاست؟

تنگ بستانک یکی از خوش آب و هواترین و زیباترین نقاط ایران است که به بهشت گمشده شهرت دارد. تنگه‌‌ها ‌همواره‌ به دلیل قرار گرفتن در میان دو یا چند کوه یا صخره‌ی مرتفع شرایط ویژه و بسیار مطلوب آب و هوایی را دارا هستند. حال به این آب و هوای مطبوع جریان خنک رود یا چشمه‌ای را هم اضافه کنید تا به موقعیت عالی این نقاط دوست داشتنی بیشتر پی ببرید.

ایران تعداد زیادی از این دست نقاط دارد که هرکدام به مقصدی پر طرفدار به خصوص در ماه‌ها گرم سال تبدیل می‌شوند. تنگ بستانک، مشهور به «بهشت گمشده» یکی از این تنگه‌های خوش آب و هوا است که در مرودشت استان فارس قرار دارد.

معرفی

تنگ بستانک منطقه‌ای حفاظت شده است که حدود ۱۵۳۲۴ هکتار مساحت دارد. ارتفاع این تنگه بین ۱۷۰۰ تا ۲۷۰۰ متر است که همین مورد خنکی بسیار دلچسبی را در گرمترین فصل‌های سال به همراه می‌آورد.

بهشت گمشده

این منطقه دارای محیطی عمدتا کوهستانی به همراه پوشش جنگلی بوده که تابستان‌های خشک و زمستان‌هایی سرد را ارایه می‌دهد. بستر سنگی دره محل مناسبی را برای رویش درختانی چون چنار و گردو و گیاهان سایه پسند فراهم آورده است. این گیاهان باعث شده‌اند تا به سختی بتوان ردی از نور مستقیم خورشید در کف دره پیدا کرد که البته در فصول گرما نکته‌ای مثبت به شمار می‌رود.

بهشت گمشده

به این موارد آبشارهای کم ارتفاع طبیعی را هم اضافه کنید تا به زیبایی حیرت انگیز این ناحیه اطمینان پیدا کنید. دریاچه‌ی پشت سد «درودزن» در نزدیکی این تنگه قرار دارد که زیستگاه جانبی قابل توجهی را به وجود آورده است.

بهشت گمشده

آب شیرین این دریاچه محل مناسبی برای زندگی ماهیان پرورشی مانند کپور است. خود تنگه نیز حیات وحش با ارزشی دارد که شامل حیواناتی مانند خرس قهوه‌ای، کفتار، راسو، پازن، خارپشت ایرانی، همستر دم دراز، رودک، گربه وحشی، سنجاب ایرانی، روباه، شغال، گراز، خرگوش، انواع پرندگان شکاری، کبوتر وحشی، کبک و جانوران متنوع دیگر می‌شود.

بهشت گمشده

از جمله پوشش گیاهی آن نیز می‌توان به بنه، بلوط، زالزالک، ارس، بادام کوهی، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران و آویشن اشاره کرد.

بهشت گمشده

جذابیت‌های تنگ بستانک تنها به پوشش گیاهی و جانوری آن محدود نبوده بلکه می‌توان به شهرها و روستاهای زیبایی را در مسر رسیدن به آن مشاهده کرد که پرداختن به هرکدام خود نیاز به مطلبی جداگانه دارد.

بهشت گمشده

شهرهای بیضا و کامفیروز از مشهور‌ترین مقصدهایی هستند که در طول مسیر از آن‌ها عبور خواهید کرد. تنگ بستانک یا بهشت گمشده در سال ۱۳۷۸ با مصوبه شورای عالی حفاظت از محیط زیست به عنوان منطقه‌ای حفاظت شده انتخاب شد تا از آسیب به اکوسیستم آن جلوگیری شود.

آدرس

استان فارس، ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز، مرودشت، کامفیروز

دسترسی

شاید بتوان مسیر منتهی به بیضا را بهترین راه دسترسی به تنگ بستانک دانست. این مسیر را می‌توانید در جاده‌ی شیراز-یاسوج، بعد از گویم بیابید.

خوشبختانه در طول این مسیر تابلوهای راهننمایی نصب شده است که شما را به خوبی به این منطقه‌ی دوست داشتنی هدایت می‌کنند. پس از عبور از بیضا وارد منطقه‌ی کامفیروز خواهید شد.

بهشت گمشده

توصیه می‌کنیم حتما در بیضا و کامفیروز دست کم یک نیمروز را سپری و از جاذبه‌های آن‌ها دیدن کنید. پس از آن می‌توانید بهشت گمشده را بین دو روستای «محجن آباد» و. «منگان» پیدا کنید.

بهترین زمان برای سفر به بهشت گمشده فصل بهار (اواخر فروردین و اردیبهشت) تا اواسط تابستان است. البته زمستان و پاییز هم زیبایی‌های خاص خود را دارند، اما شاید سرمای هوا در این تنگه برای بسیاری آزار دهنده باشد.

بهشت گمشده

محوطه سازی و ساخت آب نماها، نیمکت، آلاچیق، منقل‌های پخت کباب، سرویس بهداشتی و نصب سطل‌های زباله به رونق گردشگری در این ناحیه کمک فراوانی کرده است.

خوشبختانه برای علاقمندان به خواب شبانه در طبیعت هم محل‌های مناسبی مانند تخت‌های روان روی آب برای چادر زدن تعبیه شده‌اند که می‌تواند تجربه‌ی مضاعفی را به آن‌ها منتقل کند. البته برای استفاده از این تخت‌ها باید مبلغی را به عنوان اجاره بپردازید.

بهشت گمشده

اگر دوست دارید با فرهنگ بومی این منطقه بیشتر آشنا شوید، حتما از روستای دشتک که در همان حوالی قرار دارد دیدن کنید. این روستا خود جاذبه‌های دیدنی زیادی را در اختیار شما می‌گذارد.

 

منبع: کجارو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *