تنگه واشی؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تنگه واشی؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تنگه واشی یا ساواشی، با توجه به فاصله نزدیک از شهر تهران و ترکیبی از سایه، جریان آبی خنک و دلپذیر و طبیعتی زیبا، یکی از بهترین مقاصد برای تورهای طبیعت گردی یک روزه است.

تنگه واشی یا ساواشی یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری حومه تهران است، که می‌تواند شما را از گرمای طاقت فرسای  تابستان به خنکای نسیم برخاسته از جریان آب مهمان کند. وقتی در میان صخره‌های سر به فلک کشیده تنگه واشی قدم می‌زنید در حالیکه هیچ اثری از آفتاب در تابستان نیست و وقتی پاهایتان تا زانو و شاید تا کمرتان در آب سرد تنگه واشی است، گویی به دنیای دیگری رفته‌اید.

شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای باشد که در بین یک دره سنگی قرار دارد.

تنگه واشی

با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و به‌ویژه در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند.

تنگه واشی

تنگه واشی علاوه بر برخورداری از منابع زیبای طبیعت دارای چند اثر تاریخی نیز هست. در این تنگه باریک یک کتیبه از سه کتیبه معروف دوران قاجار به یادگار مانده است.

تنگه واشی

یکی از این کتیبه‌ها در جلیلز جند تنگه واشی قرار دارد و ۲ کتیبه دیگر در چشمه علی شهرری و تونل وانه در جاده هراز قرار دارند. هر ۳ کتیبه به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌اند.

تنگه واشی

فتحعلی شاه با دیدن نقش برجسته‌های دوره ساسانی ۳ نفر به نام‌های حجارباشی، نقاش‌باشی و معمارباشی را مسئول ساخت ۳ کتیبه در تهران کرد که نام هر سه تن در گوشه‌های کتیبه‌ها نمایان است.

تنگه واشی

کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است. بزرگ‌ترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار مشاهده کرد. ساخت کتیبه جلیلز جند ۳ سال به طول انجامیده است. این کتیبه دارای قدمتی ۱۸۵ ساله است و به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده است.

تنگه واشی

تنگه واشی

یکی از سوغاتی‌های روستای جلیزجند یا همان ساواشی «دوغ پنج گیاه» است. این دوغ محلی حاوی گیاهان معطر آویشن، نعناع، کاکوتی، پونه صحرایی و پونه جنگلی است. رب آلوچه و لواشک ترش هم از دیگر سوغاتی‌های تنگه واشی است. همچنین دمپایی‌های بند دار برای راهپیمایی در آب هم از جمله مواردی است که در کمتر جای دیگری می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. در تنگه واشی گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می‌روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.

مسیر دسترسی به تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

برای رسیدن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه-تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی حدود ۹ کیلومتر، روستای جلیزجند نمایان می‌گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده است. بعد از عبور از روستا و طی حدود ۴ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده‌روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.

بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است.

بهترین فصل برای بازدید از تنگه واشی

خنکای آب و رستن از شر گرما، موهبت‌هایی هستند که تنگه واشی مهربانانه در اختیار بازدیدکنندگانش قرار می‌دهد، بنابراین فصل تابستان و ماه‌های گرم سال بهترین زمان برای بازدید از تنگه واشی است.

تنگه واشی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *