میزان سفر ایرانی‌ها به ترکیه

میزان سفر ایرانی‌ها به ترکیه

 براساس گزارشات بدست آمده، روند افزایش سفرهای گردشگری ایرانیان به ترکیه در سال جاری میلادی نیز ادامه یابد و به ویژه شهرهای ترکیه در ماه مارس، یعنی ایام تعطیلات نوروز شاهد حضور پرتعداد گردشگران ایرانی باشد. در سال ۲۰۱۶، مجموعا ۱٫۷ میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کرده بودند. در بین شهرهای مختلف در تور ترکیه، تور استانبول، وان و  تور آنتالیا، محبوب ترین شهرها برای گردشگران ایرانی بوده اند. ایرانی ها علاوه بر تفریح، برای خرید و تجارت نیز به ترکیه سفر می کنند. در این مقاله از نظاره قصد داریم.

سفر به ترکیه
سفر به ترکیه

بر اساس این آمار در ۶ ماه گذشته ۲ میلیون و ۳۷۴ هزار گردشگر روس، یک میلیون و ۵۴۷ هزار گردشگر آلمانی و یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کرده اند. بر اساس این آمار شمار گردشگران ایرانی که تا آغاز فصل تابستان بیشتر از هر کشوری بود، در پی گسیل گردشگران روسی و آلمانی و نیز افزایش نرخ ارز و عوارض خروج از کشور کاهش یافته و ایرانیان در جایگاه سوم گردشگران خارجی ترکیه قرار گرفته اند. سرانه هزینه هر فرد گردشگر خارجی در ترکیه به طور متوسط در سطح ۶۸۱ دلار است ولی بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و هر کدام از گردشگران ترکیه ایرانیان به طور متوسط بیش از یک هزار دلار هزینه می کنند.

سفر به ترکیه
سفر به ترکیه

بر اساس آمار سازمان امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ اتباع روسیه با چهار میلیون و ۷۰۲ هزار و ۴۸۲ نفر، شهروندان آلمان با سه میلیون و ۵۱۹ هزار و ۲۰۶ نفر و ایرانیان با ۲ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۸۱۲ نفر پرشمارترین گردشگران خارجی ترکیه بودند. ترکیه سال گذشته با جذب ۳۲٫۶ میلیون گردشگر، ۲۶٫۲ میلیارد دلار از محل سفر گردشگران خارجی درآمد ارزی کسب کرد. این کشور در سال جاری برای جذب ۴۰ میلیون گردشگر، ۳۲ میلیارد دلار برنامه ریزی کرده است. براساس برنامه ریزی انجام شده تا سال ۲۰۲۳ تعداد گردشگران ورودی ترکیه به ۵۰ میلیون نفر و میزان درآمد گردشگری این کشور نیز به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *