آنتالیا، گشتی در زیباترین سواحل دنیا

آنتالیا، گشتی در زیباترین سواحل دنیا

جمعیت استان آنتالیا ۲٫۳ میلیون نفر و مساحت آن حدود ۲۰٫۷ هزار کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو دسته اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم آنتالیا ترکی است.

استان آنتالیا مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی اداره می‌شود. نوع حکومت، پارلمانی دموکراتیک است که سه قوه جداگانه را شامل می‌شود. قو مقننه در دست مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه در دست هیئت وزرا و قوه قضاییه سازمانی مستقل از مجلس و دولت است. رئیس جمهور ترکیه در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌‌گیرند.

آنتالیا، گشتی در زیباترین سواحل دنیا
آنتالیا، گشتی در زیباترین سواحل دنیا

منطقه آنتالیا پیش از آنکه در سال ۱۴۳۲، تحت سلطه شاه مراد دوم از امپراطوری عثمانی قرار بگیرد، توسط تمدن‌ها و امپراطوری‌های زیادی مانند ترک‌های سلجوقی و بیزانسی‌ها دست به دست شد. هم‌چنین این منطقه بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۳ توسط پادشاهی قبرس اشغال شد. سلطنت امپراطوری عثمانی بر آنتالیا تا پایان جنگ جهانی دوم، یعنی زمانی که توسط نیرو‌های ارتش ایتالیا تصرف شده بود، ادامه یافت و در سال ۱۹۲۱ به جمهوری ترکیه پیوست.

استان آنتالیا تابستان‌هایی داغ و خشک، و زمستان‌هایی معتدل و بارانی دارد. اکثر روزهای سال آفتابی است و دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا در فاصله ۱۳ کیلومتری شمال‌شرق مرکز استان قرار دارد و پرواز‌هایی از سراسر دنیا از جمله تهران، تبریز و مشهد در آن برقرار است. همچنین آنتالیا آخرین ایستگاه از جاده اروپایی E87 است که شهرهای ازمیر، ادرنه و برخی دیگر را به وارنا در بلغارستان، کنستانتسا در رومانی و اودسا در اوکراین وصل می‌کند. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی، تاکسی‌ها و تراموا خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

آنتالیا، گشتی در زیباترین سواحل دنیا
آنتالیا، گشتی در زیباترین سواحل دنیا

فرش‌های ترکی، انواع ادویه، راحت‌‌الحلقوم و صابو‌ن‌های روغن زیتون از سوغاتی‌های استان آنتالیا به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به ترا سیتی، مارک آنتالیا و اوزدلیک پارک سر بزنید.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های استان آنتالیا می توان شهر باستانی آسپندوس، شهر باستانی فاسلیس، موزه باستان‌شناسی آنتالیا، شهر باستانی ترمسوس، شهر باستانی پرگه، پارک ملی کوپرولو کانیون، «کانیون گوینوک» (Goynuk Canyon)، «ماشین کابلی اولیمپوس» (Olympos Teleferik)، «آمفی تئاتر یونانی سیده» (Greek Amphitheater Side)، «شهر باستانی میرا» (Myra Antik Kenti)، «معبد آپولو» (Temple of Apollo)، «ساحل کاپوتاش» (Kaputas Beach) و «آبشار دیمجای» (Dimcay Waterfall) را نام برد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *