آشنایی با برترین فستیوال های جهان

آشنایی با برترین فستیوال های جهان

بیش از  نیمی از جمعیت کره زمین، زندگی شهرنشینی را تجربه می‌کنند؛ تجربه‌ای عاری از رنگ و طراوت زندگی در مجاورت طبیعت. شاید همین امر در ایجاد انگیزش برای برگزاری فستیوال های رنگارنگ در شهر های کوچک و بزرگ نقش کلیدی داشته باشد. در جشن‌ها و فستیوال‌های هر کشور آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد که از تاریخ، فرهنگ و عقاید آن مردم سرچشمه می‌گیرد. در ادامه این مقاله از نظاره با ما همراه باشید تا برترین فستیوال‌های جهان را به شما معرفی کنیم.

  • توماتینا، اسپانیا

برترین فستیوال های جهان
برترین فستیوال های جهان

همه ساله آخرین چهارشنبه ماه اوت حدودا ۳۰ شهریور در شهر بانول (Buñol) اسپانیا جشنواره ای جالب و جنگ غذایی انجام می‌شود. در این روز حدود ۱۰۰ تن گوجه فرنگی در نبردهای خیابانی پرتاب می‌شود (معادل فارسی این جشنوراه، گوجه بزنو است). تاریخ این جشنواره جالب مربوط به آخرین چهارشنبه ماه اوت سال ۱۹۴۵ است؛ در این روز عده ای از جوانان شهر می‌خواستند توجه کله گنده هایی که در یک رژه شرکت کرده بودند را به خود جلب کنند؛ این شیطنت موجب زمین خوردن یکی از شرکت کنندگان در رژه می‌شود. به دلیل خشم زیاد فرد از زمین خوردن دعوایی در بین جمعیت رخ می‌دهد، سلاح این دعوا ازیک بازار میوه درنزدیکی محل رژه تامین شد و جوانان از گوجه فرنگی به عنوان سلاح اصلی خود استفاده کردند، این دعوا و پرتاب گوجه فرنگی در نهایت با دخالت پلیس خاتمه یافت. این دعوا آن قدر جذاب و زیبا شد که هر ساله در آن روز جوانان یک جشن برگزار می‌کنند و تا امروز این جشن با عنوان توماتینا (La Tomatina) همواره برگزار می‌شود.

  • فستیوال گل، کره جنوبی

برترین فستیوال های جهان
برترین فستیوال های جهان

یکی از معروف ترین جشنواره های کره جنوبی، گل درمانی در شهر بورئیونگ (Boryeong) است که با نام Boryeong Mud Festival شناخته می‌شود و همه ساله در فصل تابستان انجام می‌شود. فستیوال گل برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ برگزار شد و کم کم موجب جذب گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای شرکت در این جشنواره شد. گل مورد استفاده در این فستیوال از زمین های گلی اطراف شهر تامین می‌شود و مملو از مواد معدنی مفید است. از این گل در ساخت لوازم آرایشی هم استفاده می‌شود، در اصل برگزاری این فستیوال راهی برای بازاریابی لوازم آرایشی بورئیونگ است. فستیوال گل در مدت دو هفته برگزار می‌شود که روزهای انتهایی هفته دوم (هفته دوم ماه جولای حدود ۲۴ و ۲۵ مرداد) از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

  • فستیوال آب پاشی وارداور، ارمنستان

برترین فستیوال های جهان
برترین فستیوال های جهان

در فصل تابستان جشنواره‌های مختلفی در کشور ارمنستان برگذار می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن جشنواره‌ی آب‌پاشی وارداوار (vardavar) است. در این فستیوال که تمامی سنین از پیر و جوان و کودک در آن شرکت می‌کنند که همین موضوع جذابیت تور ایروان را افزایش داده است. در این مراسم علاوه بر پاشیدن آب برنامه‌های جذابی دیگری از جمله رقص، ترانه‌های فولک، بازی‌های ملی سنتی و همچنین معرفی غذاهای سنتی ارمنستان برپا می‌شود. جالب است بدانید این جشنواره از فستیوال‌های خاص آریایی است و با دین خاصی ارتباط ندارد.

  • فستیوال جم، گرجستان

برترین فستیوال های جهان
برترین فستیوال های جهان

جشنواره‌ی موسیقی الکترونیک گرجستان یکی از برترین فستیوال‌های دنیا است که هرساله از تاریخ ۱۴ جولای تا ۱۴ آگوست در گرجستان برگذار می‌شود. در این فستیوال که با نام Gem fest شناخته می‌شود، دی‌جی‌ها و موسیقی‌دانان مشهور از سرتاسر دنیا در شهر ساحلی آناکلیا جمع می‌شوند و کنسرت‌های مهیجی را برگذار می‌کنند. همچنین علاوه بر موسیقی تفریحات و ورزش‌های آبی در کنار بر پا می‌شود و انسان‌ها با ملیت‌های مختلفی در تور تفلیس حضور پیدا می‌کنند.

  • جشن هولی، هندوستان

برترین فستیوال های جهان
برترین فستیوال های جهان

یکی از اعیاد و تعطیلات هندو ها جشن هولی است و در شروع فصل بهار آغاز می‌شود. از هولی به عنوان یک جشن ملی و مذهبی در هندوستان یاد می‌شود. هولی را می‌توان جشنواره رنگ ها نیز نامید. هندو ها هولی را در آخرین قمر کامل تقویم هندی، یعنی ماه فالگونا (اوایل ماه مارس یا نیمه دوم اسفند) جشن می‌گیرند. آنها طی این مراسم پودرهای رنگی را درمشت خود ریخته و به سمت یکدیگر پرتاب می‌کنند. بعد از آن با تفنگ های مخصوص آب بازی در کوچه و خیابان به دنبال یکدیگر می‌افتند و روز سراسر شادی و نشاط را برای خود رقم می‌زنند. آنها معتقدند این جشن دو روزه نشانه پیروزی خوبی بر بدی است. نکته جالبتر این است که این جشن در کشورهای دیگری چون نپال، سریلانکا، آفریقا، پاکستان، آمریکا و چند کشور دیگر برگزار می‌شود.

  • کارناوال برزیل

برترین فستیوال های جهان
برترین فستیوال های جهان

یکی از بزرگترین و مهمترین رویدادهای فرهنگی کشور برزیل، کارناوال است که همه ساله در ماه فوریه برگزار می‌شود. از کارناوال برزیل (Brazilian Carnival) به عنوان یک جشن ملی نیز یاد می‌شود و در زمان هفت روز در شهرهای مختلف برزیل شور و شادی را به مردم هدیه می‌دهد. از نظر کاتولیک ها، کارناوال برزیل جشنی است برای رهایی از شر بدی ها و ناپاکی ها. در این جشن گروه های مختلف در روز مراسم برنامه های از پیش آماده شده خود را با لباس و گریم های مخصوص اجرا می‌کنند. یکی از اصلی ترین برنامه ای این کارناوال، رقص سامباست که نمادی از شخصیت ملی برزیل است وتوسط گروه های مختلف برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *