۲۰ اکتبر؛ روز جهانی کنترلر ترافیک هوایی

۲۰ اکتبر؛ روز جهانی کنترلر ترافیک هوایی

روز جهانی کنترلر ترافیک هوایی به منظور بزرگداشت سالروز تاسیس فدراسیون بین المللی انجمن کنترل ترافیک هوایی که در سال ۱۹۶۱ ایجاد شد، می باشد. کنترلرهای ترافیک هوایی در سراسر دنیا، هر سال ۲۰ اکتبر را به مناسبت روز حرفه‌ی خود جشن می‌گیرند.

برگزاری مراسم بین المللی روز جهانی کنترلرهای ترافیک هوایی برای یادآور ساختن شغل دشوار و حساس کنترلرها برای ایمن ساختن ترافیک هوایی است.

کنترلرهای ترافیک هوایی همه روزه با تلاش و زحمت فراوان، آسمانی ایمن برای پروازهای عبوری ایجاد می نمایند و در صدد ایمن ساختن پروازها برای ما می‌باشند.

وظیفه‌ی اصلی کنترلرهای ترافیک هوایی (مراقبت پرواز)، عهده دار بودن کنترل تردد هواپیماها در سطوح پروازی فرودگاه ها و عبور و مرور هواپیماها در آسمان است.

اجازه‌ی روشن شدن هواپیماها و به پرواز درآمدن آن‌ها توسط کنترلرها داده می‌شود و کنترلرهای ترافیک هوایی ۲۴ ساعت شبانه روز عبور و مرور هواپیماها در آسمان را تحت نظر دارند.

اولین فردی که از بروز سانحه مطلع می شود، کنترلر ترافیک هوایی است و باید به مسئولان مربوطه اطلاع رسانی نموده و هماهنگی های لازم برای امداد رسانی را انجام دهد. به همین علت، کنترلر باید فردی دقیق، هوشیار و از نظر بدنی در سلامت کامل باشد تا بتواند در زمان مناسب بهترین تصمیم را اتخاذ نماید و به بهترین نحو مشکلات احتمالی را مدیریت و رفع نماید.

روز جهانی کنترلر ترافیک هوایی

خدمات کنترل ترافیک هوایی مختلف می‌باشند و به منظور تضمین ایمنی پرواز بر مبنای قوانین و استانداردهای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری ارائه می‌گردند.

این خدمات توسط خلبان، برج مراقبت، تقرب پرواز و مرکز کنترل فضای کشور ارائه می‌گردند و اهداف این واحد ها به ترتیب زیر می‌باشند:

  • جلوگیری از برخورد هواپیماها با موانع در اطراف فرودگاه‌ها و باندهای پروازی
  • کمک رسانی به هواپیماهایی که در وضعیت اضطراری قرار دارند
  • جلوگیری از برخورد هواپیماها با یکدیگر در فضاهای تحت کنترل
  • ارائه‌ی اطلاعات ضروری به منظور حفظ ایمنی پرواز
  • تسریع و ایجاد نظم در جریان ترافیک هوایی
  • ارائه‌ی خدمات اطلاعات هوانوردی

رکورد طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان شکسته می‌شود!

کادر پرواز زنانه در هواپیمایی عمان ایر

منبع:وبلاگ سفرمی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *