شهرستان های زیبای تهران، اوج زیبایی در هوایی آلوده

شهرستان های زیبای تهران، اوج زیبایی در هوایی آلوده

شاید تهران را با موزه ها، کاخ ها، کافه ها، رستوران ها، پاساژها و بازار معروف و برج های آزادی و میلاد بشود جایی پر از جاهای دیدنی دانست و بتوان به این مجموعه تئاتر و سینماها و محله های قدیمی را هم افزود. حتی به  بلندی هایی چون دربند و درکه و دارآباد و توچال هم سر زد و کنار دریاچه و پارک چیتگر هم قدمی زد اما اطراف تهران هم پر از مکان های دیدنی است که می شود در آن ها دمی آسود و لذت برد. این مطلب درباره شهرستان های تهران، شهرستان های دیدنی تهران و جاذبه های گردشگری شهرهای تهران است.

۱ – تنگه واشی و آبشار ساواشی

واژه واشی یا سوباشی در زبان آذری معنای سر چشمه می دهد. این تنگه و آبشار در ۱۲۰ کیلومتری کلان شهر تهران قرار دارد. برای رسیدن به این مکان سرسبز باید وارد جاده فیروز کوه شد و ۲ کیلومتر مانده به شهر فیروزکوه از کنار بیمارستانی که سمت چپ جاده قرار دارد وارد جاده ای فرعی شد تا شما را به روستای پر دار و درخت جلیزجند برساند. برای رسیدن به این روستای زیبا باید ۱۳ کیلومتر را طی کرد. با دیدن کشتزارهای پر محصول و رودخانه پر آب که گاهی ارتفاع آن به یک متر هم می رسد مطمئن می شوید که به جلیزجند رسیده اید. با خیال راحت و البته کمی احتیاط به دل آب بزنید تا بتوانید از دیدنی های تنگه واشی بهره مند شوید. در همان ابتدای راه یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار را مشاهده خواهید کرد. این کتیبه تاریخی به دستور فتحعلی شاه حکاکی شده است. این تابلو شکوهمند یکی از سه کتیبه ای است که در آن دوران به دست هنرمندان ایرانی ساخته شده است. دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وافه جاده هراز قابل رویت است. حکاکی روی کتیبه، فتحعلی شاه نیزه به دست را نمایش می دهد که در کنار عباس میرزا، علی نقی میرزا، علی قلی میرزا، پسران و نوادگانش در حال شکار گوزن است. ابعاد این کتیبه دیدنی ۶ متر در ۷ متر است. بعد از دیدن این اثر تاریخی – هنری و گذر از تنگه اول به دشتی چون بهشت وارد می شوید که می توان برایش شعرهای زیبایی سرود و آن را همانند فردوس برین زیبا دید. مرغزاری پر از گل و گیاه و بسیار سرسبز در فصل تابستان. بعد از این محل فرح بخش به تنگه دوم می رسیم که در زیبایی هر چه را که در گذر از تنگه قبلی دیده اید از یادتان می برد. در انتهای آن آبشاری قرار دارد به ارتفاع ۸ متر که به نام آبشار ساواشی یا سوباشی معروف است. یک نکته مهم را در این سفر فراموش نکنید. لباس گرم حتی در اوج گرمای تابستان. این مقاله درباره جاذبه های گردشگری شهرهای تهران، شهرستان های دیدنی تهران و شهرستان های تهران است.
تنگه واشی

۲ – شهرستانک

اگر دوست دارید در تابستان های گرم تهران به جایی خنک پناه ببرید که چندان هم از تهران دور نباشد می توانید سری به روستای شهرستانک بزنید و با یک تیر دو نشان را مورد هدف قرار دهید. طبیعتی زیبا و هوایی خوش در کنار آثار تاریخی به جا مانده از قرن ششم هجری به بعد. مکان هایی چون قلعه دزد بند یا همان قلعه دختر، تپه شن ستون و کاخ ناصرالدین شاهی از بناهای تاریخی این روستای خوش آب و هوا می باشند. شهرستانک از توابع آسارای استان البرز است که در ۵۵ کیلومتری شمال کرج قرار دارد و فاصله اش تا تهران تنها ۹۰ کیلومتر است. این روستا که زمستان های سرد با طبیعت خاص فصل سرما را دارد ۲۱۹۰ متر بالاتر از سطح دریا است. فراموش نکنید که با فراهم کردن و پیش بینی سرما می توانید در یک سفر پاییزی به این روستا، تابلوهایی دیدنی از رنگ های طبیعی را ببینید و محو تماشای نقاشی هایی شوید که پاییز با برگ های رنگارنگ خود ترسیم کرده است. این مطلب درباره شهرستان های تهران، شهرستان های دیدنی تهران و جاذبه های گردشگری شهرهای تهران است.
شهرستانک

۳ – سوهانک

دهکده سوهانک که زمانی روستایی بود در شمال شرق تهران، اکنون به خود شهر چسبیده و قسمتی از تهران شده است. این دهکده که در بالای تهران و در ارتفاع ۱۸۷۵ متری از سطح دریا قرار دارد اکنون محله ای از بخش شمیرانات به حساب می آید و از جنوب به مینی سیتی – لشگرک می رسد و از غرب به گردنه قوچک. سوهانک به دلیل قرار گرفتن در بلندی گاهی از آلودگی های تهران در امان می ماند و هوایی خوش تر دارد. این دهکده در یک کیلومتری شمال جاده لشگرک قرار دارد و فاصله اش از میدان تجریش تنها ده کیلومتر است. این از شهرستان های تهران است.
سوهانک

۴ – شهر ری

کشور ایران پر از مکان های باستانی و تاریخی است. شهر ری نیز که اکنون به تهران چسبیده یکی از این مکان های باستانی با قدمتی بالغ بر ۸۰۰۰ سال است که وجود حرم شاه عبد العظیم رنگ و بوی مذهبی نیز به آن داده است. این شهر در ۳۰۰ سال قبل از میلاد توسط سلوکوس، جانشین اسکندر به نام اوریوس خوانده شد اما در زمان اشکانیان به ارساکیا و ارشکیه تغییر نام یافت تا در نهایت در زمان حکومت ساسانیان به نام «ری» خوانده شد و این نام بر این شهر ماندگار شد. شهر ری در زمان حکومت مغول ها و تیموریان بارها مورد هجوم و غارت اقوام مختلف قرار گرفت و در دوره اسلامی مرکز فرمانروایان بنی امیه شد. رسیدن اولین قطار دودی به شهر ری و کباب های معروف این شهر هم خود قصه ای است خواندنی که توصیه می شود قبل از سفر به این شهر، آن ها را بخوانید.
شهر ری

۵ – برج نقاره خانه

این برج در ناحیه شمالی امین آباد شهر ری و بر بالای کوه ری قرار دارد. مکانی چسبیده به تهران که نمی توان آن را از این کلانشهر جدا دانست. این برج هشت وجهی آجری که ارتفاع آن به ۳ متر می رسد قدمتی ۱۰۰۰ ساله دارد به گفته برخی منابع به دست شخصی به نام «بزرگ امید» جهت استفاده شخصی ساخته شده است. البته تعدادی از پژوهشگران احتمال می دهند این برج سنگ و گچی که با آجر تزیین شده، مقبره یکی از پادشاهان سلجوقی باشد. اطراف تهران پر از مکان های دیدنی و تاریخی است که حتی بسیاری از تهرانی ها هم از آن بی خبرند در حالی که بسیاری از این محل ها را می توان در یک سفر یک روزه دید و لذت برد. روستای زیبای کن، امام زاده داوود مکان هایی هستند که برای دیدن شان کافی است تنها از یک روز تعطیل خود استفاده کنید و لحظه های بهتری برای خود، خانواده و دوستان تان بسازید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *