آغاز یک مشکل دیگر آژانس‌های مسافرتی با ایرلاین‌های خارجی

آغاز یک مشکل دیگر آژانس‌های مسافرتی با ایرلاین‌های خارجی

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران بیان کرد: ایرلاین های خارجی ضمانت نامه های خود را برای فروش بلیت بالا برده اند، در این صورت دفاتر خدمات مسافرتی به زودی زمین خواهند خورد.

امیرپویان رفیعی شاد رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در شرایط تحریم قرار داریم و دفاتر مسافرتی هم از گذشته حق و حقوقی داشته اند که باید طبق آن پیش بروند. شاید در خیلی از کشورها بحث کمیسیون بلیت مطرح نباشد و موضوع سورشارژ مطرح باشد یعنی مبلغی به عنوان هزینه خدمات را روی بلیت گذاشته و بر اساس عرضه و تقاضا آن را ارائه می کنند. در ایران هم با توجه به این شرایط و مشکلات قانونی چنین موضوعی امکان پذیر نیست، بنابراین ایرلاین های خارجی یک درصدی را بابت فروش بلیت به آژانس های مسافرتی می دهند.

وی در ادامه بیان کرد: یک بخش موضوع خود ایرلاین ها در حوزه فروش بلیت هستند، دفاتر خدمات مسافرتی معمولا واسطه بین ایرلاین و فروشنده بوده اند اما الان سیستم های آنلاین توسط ایرلاین های خارجی راه اندازی شده و آنها خودشان بلیت می فروشند و البته به مسافران حضوری می گویند که اگر از ما بلیت خریداری کنید، درصد تخفیف بیشتری خواهید گرفت تا اینکه از آژانس های مسافرتی این بلیت ها را تهیه کنید، در آن صورت تخفیف کمتری خواهید داشت. این موضوع باعث تضعیف آژانس های مسافرتی می شود.

رفیعی شاد در ادامه بیان کرد: قبلا زمانی که دفاتر خدمات مسافرتی بلیت می فروختند، برای آنها دوره هایی بر اساس دوره فروش ماهانه گذاشته می شد، در این دوره ایرلاین ها با این دفاتر تسویه حساب می کردند اما الان ایرلاین ها اعلام می کنند که مبلغِ پیش که هر آژانس باید بپردازد را زودتر می گیرند تا بعد از اینکه بلیتی خریداری شد از آن مبلغ پیش کم شود. در صورتی که قبل از این دفاتر خدمات مسافرتی بلیت را خریداری می کردند و بعدا پول آن را می پرداختند اما الان ایرلاین ها می گویند باید سپرده زیادی در اختیار ما بگذارید و هر زمان خرید کردید از آن کسر شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران بیان کرد: ایرلاین های خارجی کمیسیون های فروش را نیز بالا برده اند. به عنوان مثال دو ایرلاین خارجی معروف مبلغ ضمانت نامه را بالا برده اند و حداقل ضمانت نامه ای که باید آژانس مسافرتی به آن ها بدهد ۵۰۰ میلیون تومان است. اگر قرار باشد هر ایرلاینی چنین مبلغ ضمانت نامه هنگفتی را از آژانس های مسافرتی بگیرد دیگر آنها نمی توانند به کسب و کار خود ادامه دهند. در واقع این رفتار ایرلاین های خارجی موجب سرایت کردن آن به همه ایرلاین های دیگر خواهد بود.

رفیعی شاد در ادامه بیان کرد: در واکنش به این موضوع نامه ای را به وزیر راه و شهرسازی داده ایم تا نسبت به آن رسیدگی انجام شود و منتظر پاسخ آن خواهیم بود، در واقع ما بر این نظر هستیم که نقش دفاتر مسافرتی باید دیده شود و نمی توان کسب و کار آژانس های مسافرتی فعال در کشور را نادیده گرفت.

کادر پرواز زنانه در هواپیمایی عمان ایر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *