جاذبه های توریستی استانبول

جاذبه های توریستی استانبول

انواع و اقسام ویژگی‌های استثنایی در یک شهر جمع شده‌اند تا استانبول شکل بگیرد؛ استانبول دقیقاً همان سفری‌ست که تمام نیاز گردشگران حرفه‌ای از یک سفر را برآورده می‌کند و آنقدر تفریج و جاذبه دیدنی در این تور وجود دارد که شاید در ۱ ماه هم نشود تمام آن‌ها را تجربه کرد! تور استانبول شما را به شهری می‌برد که بین دو قاره قرار گرفته است و از این حیث در جهان سرآمد است. بهترین زمان برای سفر به استانبول را باید فصل بهار  دانست.  بهارهای استانبول، آن چنان ویژه هستند که گردشگران را از سرتاسر جهان، مسافر تور ترکیه می‌کنند. اما در سه فصل دیگر نیز این شهر رویایی و تاریخی زیبایی‌ها و جاذبه‌های خود را دارد. در تابستان استانبول را می‌توان مقصدی عالی برای سفر دانست. آب‌وهوای معتدل سد راه گرمای طاقت‌فرسا در تابستان‌های این شهر است. آب و هوای استانبول در پاییز هم عالی است و تصاویر و رنگ‌های  بسیار حیرت‌آوری در پاییز  انتظار گردشگران این تور را می‌کشد.

مسجد ایاصوفیه

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

بدون شک مسجد ایاصوفیه را می‌توان ویترین گردشگری شهر استانبول معرفی کرد و یکی از مهمترین جاذبه های استانبول می‌باشد. این بنا دومین گنبد بزرگ تاریخی جهان محسوب شده و در زمان پادشاهی بیزانس تنها یک کلیسای شاخه اورتدکس بود که بعدها مسلمانان در آن تغییر کاربری داده و از آن به عنوان مسجد استفاده کردند البته امروزه این مجموعه جنبه مذهبی نداشته و به صورت یک موزه بزرگ است.

بنای اصلی این مجموعه در فاصله سال‌های ۵۳۲ تا ۵۳۷ میلادی و به امر امپراتور روم شرقی ساخته شد. گفتنی است این کلیسا سومین کلیسای ساخته شده در این محل است و این مجموعه از سال ۱۴۵۳ میلادی یک مسجد محسوب می‌شود. این مجموعه از چهار مناره برخوردار است و مناره جنوب غربی بنا از آجرهای قرمز رنگ ساخته شده در حالی که سه منار دیگر با مرمر سفید ساخته شده‌اند که نشان از مرمت و بازسازی مناره‌ها دارد. در تزئینات داخلی بنا و دور تا دور سقف آن کتیبه‌هایی از آیات قرآن و نام‌های الله، محمد(ص)، علی(ع)، حسن(ع)، حسین(ع)، ابوبکر، عمر و عثمان به کار رفته که در زمان پادشاهی سلطان عبدالمجید انجام شد. این آیات قرآنی به خط هنرمند مشهور آن زمان یعنی مصطفی چلبی نوشته شده است. بلندای گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر است که به وسیله چهل پشت بند و چهار ستون استوار شده است. مهم‌ترین بازسازی و مرمت این بنای بزرگ در زمان سلطان عبدالمجید و زیر نظر دو برادر معمار سوئیسی به نام‌های گاسپر و جیوسپ فوستی در بین سال‌های ۱۸۴۷ تا ۱۸۴۹ میلادی انجام گرفت. در این کار بزرگ هشتصد کارگر به این معماران کمک کردند.

کاخ باستانی توپکاپی (کاخ توپ قاپی)

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از جاذبه های تور استانبول کاخ موسوم به توپکاپی (توپ قاپی) Topkapı Saray می‌باشد که یکی از قصرهای مشهور متعلق به امپراتوری عثمانی است که در فاصله قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی مورد استفاده قرار داشت. این کاخ به دستور سلطان محمد فاتح تاسیس شده و بیشتر کاربری اداری داشته است. در حال حاضر در این مجموعه یک موزه دیدنی قرار دارد که توصیه می‌کنیم در سفر به استانبول حتما زمانی را برای دیدن آن اختصاص دهید. از جمله آثار موجود در این موزه می‌توان به شمشیر، مو و دندان منتسب به پیامبر گرامی اسلام اشاره کرد.

مسجد سلطان احمد

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

در زبان ترکی مسجد سلطان احمد Sultanahmet Camii می‌شود که یکی از مسجدهای مشهور استانبول بوده که در بخش قدیمی این شهر واقع شده است. این مسجد بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ میلادی به دستور سلطان احمد یکم از پادشاهان عثمانی ساخته شد. این پادشاه پس از مرگش در این مسجد دفن شده به همین جهت نام آن مسجد سلطان احمد خوانده شد. البته به دلیل وجود کاشی‌های آبی رنگ در تزئینات معماری این مسجد، به مسجد آبی نیز شهرت پیدا کرده است. فاصله این مسجد تا مسجد ایاصوفیه بسیار کم است و در چند قدمی کاخ توپ قاپی قرار دارد. در سفر به شهر استانبول می‌توان در یک برنامه‌ریزی مناسب در مدت کوتاه چندین محل دیدنی و باستانی را یکی پس از دیگری بازدید کرد. این مسجد تا ساحل بسفور فقط چند دقیقه فاصله دارد. سده فار محمد آقا، معمار این مسجد از سوی سلطان احمد دستور داشت تا در ساخت این مسجد به عنوان زیباترین و مجلل‌‌ترین مساجد جهان از هیچ تلاشی فروگذار نکند اما این مسجد در مقابل مسجد ایاصوفیه کوچکتر است که این مساله باعث خشم سلطان شده بود. توصیه می‌شود در تور ترکیه این مکان دیدنی را از دست ندهید.

آب انبار باسیلیکا یا آب انبار سلطنتی Basilica Cistern

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

این آب انبار در میان صدها آب انبار تاریخی کشور ترکیه بزرگ‌ترین آب انبار است. آب انبار سلطنتی در ۱۵۰ متری جنوب غرب مسجد ایا صوفیه در شبه جزیره تاریخی سارایبورو (Sarayburnu) واقع شده که در قرن ششم میلادی در دوران سلطنت امپراتور بیزانس یوستانیان (Justinian) ساخته شده است. نام باسیلیکا (Basilica) یک میدان عمومی بزرگ در اولین تپه از هفت تپه باستانی و مشهور قسطنطنیه، Basilica Stoa گرفته شده است. قبل از اینکه این ساختمان به آب انبار تبدیل شود، یک کلیسای بزرگ از دوران اولیه رومی‌ها، بین قرون سوم و چهارم میلادی بود که در آتش سوزی از بین رفت و توسط یک ژنرال رومی در سال ۴۷۶ میلادی بازسازی شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *