معرفی جاذبه‌های گردشگری برتر در آفریقای جنوبی

معرفی جاذبه‌های گردشگری برتر در آفریقای جنوبی

سفر به آفریقای جنوبی، که به طور رسمی به عنوان “جمهوری آفریقای جنوبی” شناخته می شود، شروع خوبی برای آشنایی با این “قاره تاریک” میباشد. گردشگران در اینجا با مناظر کلاسیک آفریقایی و مکانهای دیدنی آفریقای جنوبی رو به رو خواهند شد: علفزارهای طلایی، گلوگاه های بزرگ، و بیابان های زیبا و شگفت انگیز و حیوانات بومی آفریقایی، به جز پارک بزرگ کروگر و پارک مرزی کگالاگادی (کالاهاری)، افریقای جنوبی دارای استراحتگاه ها و کلبه های مجلل خصوصی فراوانی میباشد. دوستداران حیات وحش که از سراسر جهان به اینجا می آیند در جستجوی ” پنج حیوان بزرگ” هستند: شیر، بوفالو، پلنگ، کرگدن و فیل، و معمولا هم آن ها را در اینجا پیدا میکنند. صخره های مرجانی، غواصی در کنار کوسه ها، کوه نوردی در رشته کوه های “پشت اژدها”، قایق سواری های هیجان انگیز، و سواحل طلایی در کنار امواج دریا از جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی هستند. با سفر به این سرزمین وسیع و گشت و گذار در شهرهای پرجنب و جوش آن، گردشگران با تاریخ ناآرام این کشور آشنا میشوند: کیپ تاون، که یکی از زیباترین شهرهای جهان است؛ دوربان، که در آن فرهنگ ها و غذاهای گوناگون وجود دارد؛  موزه ها و گالری های تاثیرگذار ژوهانسبورگ؛ و سووِتو، محل تولد نلسون ماندلا (کسی که موجب شکل گیری دموکراسی در میان این ملت شد)، همگی از جاهای دیدنی آفریقا هستند. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری همگردی همراه باشید…
سفر به آفریقای جنوبی

پارک ملی کروگر، ایالت های پومالانگا و لیمپوپو

پارک ملی کروگر یکی از مشهورترین پارک های سافاری جهان و از جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی است. (سیاحت اکتشافی در مکانهای دیدنی آفریقای جنوبی، سافاری نامیده میشود.) اینجا یکی از قدیمی ترین مکان های حفاظت شده ی آفریقای جنوبی میباشد، این پارک با ماشین حدود ۳٫۵ تا ۴٫۵ ساعت با ژوهانسبورگ فاصله دارد و به بازدیدکنندگان شانس تماشای آن “پنج حیوان بزرگ” را میدهد، شیر، بوفالو، پلنگ، کرگدن و فیل، همچنین میتوانید دیگر جانداران متنوع این حیات وحش را ببینید. به علاوه، میتوانید از نقاشی های انسان های اولیه روی سنگ ها و مکان های باستان شناسی بازدید کنید. بازدیدکنندگان میتوانند در جاده های سنگفرش شده به گشت و گذار در کروگر بپردازند؛ به یک پیاده روی اکتشافی بروند؛ یا در علفزارهای وسیع گردش کنند؛ یا از درون یک بالون، جنگل های زیبا و رودها را تماشا کنند. انواع مختلف اقامتگاه، از اردوگاه های ساده گرفته تا مکان های شیک و لوکس، در اینجا وجود دارد.
پارک ملی کروگر

کیپ تاون، کیپ غربی

کیپ تاون، یکی از زیباترین و مهیج ترین شهرهای جهان است و از نظر جمعیت، دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبیست. طبیعت، این شهر چندفرهنگی را احاطه کرده و بین رشته کوه ها و دریا واقع شده است. برای تماشای یک چشم انداز کلی از جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی، به قله کوه تیبل بروید، میتوانید این کار را با پای پیاده یا با تله کابین انجام دهید. یک پیاده روی یک ساعته به سمت “سرِ شیر” چشم انداز وسیعی از شهر را به شما ارائه میدهد. در دامنه شرقی کوه تیبل، باغ های گیاه شناسی کریستنبوش، که میراث جهانی یونسکو محسوب میشوند، قرار دارند. اگر در امتداد ساحل قدم بزنید، ممکن است نهنگ ها را که در حال فوران کردن آب هستند ببینید. پنگوئن ها در امتداد سواحل فالس بِی قدم میزنند، جنوب شهر—کیپ پوینت— نیز، محل زندگی حیات وحش و گونه های متنوعی میباشد. یکی از جاذبه های مهم کیپ تاون، اسکله ویکتوریا و آلفرد از جاهای دیدنی آفریقا است. یادبود ماهیگیران در سانفرانسیسکو میباشد، بازدید کنندگان برای خرید کردن، ناهار خوردن و لذت بردن از مکان های سرگرم کننده بسیاری، از جمله آکواریوم “دو اقیانوس”، به اینجا می آیند. خلیج کمپ، که سواحل زیبای بولدر در اطراف آن قرار گرفته، فروشگاه ها و کافه های شیکی دارد. هنگام غروب، علاقه مندان به طبیعت، به قله چاپمن میروند تا غروب آفتاب را تماشا کنند و نظاره گر فرو رفتن خورشید به درون دریا باشند.
کیپ تاون، کیپ غربی

پارک مرزی کگالاگادی(کالاهاری)، کیپ شمالی

ادغام پارک ملی گمسبوک و پارک ملی بوتسوانا گمسبوک از مکانهای دیدنی آفریقای جنوبی، باعث شد پارک مرزی کگالاگادی تبدیل به یکی از بزرگترین مناطق بیابانی جهان شود. اینجا در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد، و اولین پارک مرزی آفریقا میباشد و در ناحیه دورافتاده ای از کیپ شمالیِ آفریقای جنوبی واقع شده است. درختان خار شتر، ماسه های قرمز، چمنزارهای طلایی و آسمان آبی، صحنه ای زیبا برای عکاسی و لذت بردن از مناظر به وجود آورده اند. در میان تنوع گسترده ای از حیات وحش، این منطقه حفاظت شده وسیع، محل زندگی شیر یال سیاه کالاهاری، بزهایی که شاخ های هفتی شکل دارند، لانه های نامنظم پرندگان بافنده، میمون های آفریقایی و انواع مختلفی پرنده میباشد. درندگان دیگر مانند پلنگ، چیتا، و کفتارها نیز در این منطقه زندگی میکنند. برای عبور از جاده های ناهموار و یا گشتن در بوتسوانا، میتوانید از ماشین های بزرگ صحرایی استفاده کنید.
پارک مرزی کگالاگادی

استلنبوش، کیپ غربی

استلنبوش یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی است. با وجود مزارع، درختان قدیمی بلوط، و خانه های سفید رنگ هلندی، استلنبوش یکی از بهترین شهرهای به جا مانده از دوران شرکت مشهور “هند شرقی هلندی” میباشد. امروزه یک شهر دانشگاهی پرجنب و جوش با مناظر فوق العاده، به حساب می آید. علاقه مندان به غذا، مطمئنا این شهر را دوست خواهند داشت. برخی از بهترین کافه ها و رستوران های آفریقای جنوبی در این شهر واقع شده اند. دوستداران تاریخ، میتوانند با بازدید از “موزه روستا” در تاریخ سفر کنند، خانه ها و باغ های بازسازی شده که متعلق به سال های ۱۷۰۹ تا ۱۸۵۰ هستند در این روستا قرار دارند. موزه روپرت، آثار مهم هنرمندان آفریقایی را به نمایش میگذارد و باغ گیاه شناسی دانشگاه استلنبوش هم به نوبه خود یکی از مکانهای دیدنی آفریقای جنوبی مهم در این شهر میباشد. در مناطق اطراف، طبیعت دوستان میتوانند در مسیرهای بکر و زیبای ذخایر طبیعی جانکرشوک، به پیاده روی و دوچرخه سواری بپردازند.
استلنبوش، کیپ غربی

دراکنزبرگ، کاوازولو-ناتال

دراکنزبرگ زیبا از جاهای دیدنی آفریقا، که به معنی “کوه های اژدها” است، یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی در آفریقای جنوبیست و بلندترین قله های کشور در این مکان واقع شده اند. این منطقه پارک میراث جهانی خاهلامبا – دراکنزبرگ را در بر میگیرد، این پارک فوق العاده زیبا دارای کوه های دندانه دار و نقوش باقی مانده از انسان های اولیه روی سنگ ها میباشد و پارک ملی سلطنتی ناتال نیز که در این منطقه قرار گرفته، دارای امفی تئاتر (یک منطقه صخره ای با شکوه) و منبع رودهای اصلی آفریقای جنوبی است. در این منطقه از گله های گاوهای کوهی آفریقایی محافظت میشود. جنگل های انبوه در دره های این ناحیه رشد می کنند؛ این منطقه از جاهای دیدنی آفریقا به بیش از ۸۰۰ گونه مختلف گیاهان گلدار و همچنین تنوع غنی از حیات وحش اختصاص دارد. در تابستان، کوه ها، با آبشارهای پر از آب و جریان های آب زلال، مناظری شاداب و دیدنی به وجود می آورند. در زمستان، برف، قله کوه ها را می پوشاند. بازدیدکنندگان برای پیاده روی و دوچرخه سواری در مسیرهای کوهستانی زیبا، ماهیگیری، صخره نوردی، چتربازی، و قایق سواری در رودخانه های پرجنب و خروش، به این مکان می آیند. بالون سواری، یک روش عالی برای تماشای جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی و مناظر چشمگیر و زیبای این منطقه میباشد.
دراکنزبرگ، کاوازولو-ناتال

جاده باغ

در امتداد ساحل جنوب شرقی کشور، میتوانید “جاده باغ” را که حدود ۲۰۰ کیلومتر است و از میان جذاب ترین مکانهای دیدنی آفریقای جنوبی می گذرد، پیدا کنید . این مسیر در امتداد اقیانوس هند از خلیج موسل، در کیپ غربی، تا رودخانه طوفان، در کیپ شرقی کشیده شده است. این مسیر رانندگی محبوب از میان تپه های سرسبز، شهرهای ساحلی زیبا، تالاب ها، دریاچه ها و صخره های ساحلی و از حیرت انگیزترین جاهای دیدنی آفریقا عبور می کند. نقاط دیدنی این مسیر عبارتند از: شهر جذاب کنیسنا که بین یک جنگل متراکم و یک تالاب واقع شده است؛ پارک ملی جاده باغ که مخازن آب و جنگل های انبوه دارد؛ مزارع شترمرغ اوتشرون و غارهای کانگو؛ و گله های فُک در ذخایر طبیعی روبرگ در خلیج پلتنبرگ. تفریحات جالب این محدوده، از فیل سواری و تماشای پرش نهنگ ها گرفته تا گشت و گذار و بندبازی بین درختان و بانجی جامپینگ را شامل میشود.
جاده باغ

پارک ایسیمانگالیسو وتلند، کوازولو ناتال

ایسیمانگالیسو از جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی در زبان زلو به معنای “معجزه و شگفتی” است و این نام کاملا با این منطقه میراث جهانی سازگاری دارد، اینجا بزرگترین اکوسیستم استورین آفریقا را دارد. قبلا، پارک سنت لوسیا کبیر نام داشت؛ ایسیمانگالیسو در ساحل شمال شرقی دریای ناتال قرار دارد و هشت اکوسیستم را با هم ترکیب میکند، این اکوسیستم ها شامل صخره های مرجانی، رودهای پر از کروکدیل، دریاچه ها ، تپه های ساحلی مستحکم، باتلاق ها، و ساواناها میشود. به همین دلیل این منطقه حیات وحش بسیار متنوعی دارد. بیش از ۵۲۶ گونه پرندگان در این منطقه ساکن هستند، همچنین، لاکپشت سیاه، لاکپشت های دریایی، پلنگ، کرگدن و اسب آبی و تمساح های آفریقایی فراوانی در این ناحیه زندگی میکنند. این منطقه بی نظیر، به بازدیدکنندگان این فرصت را میدهد که علاوه بر بازدید از حیوانات و سفرهای اکتشافی، از تفریحات این منطقه ساحلی و مکانهای دیدنی آفریقای جنوبی، مانند قایقرانی، ماهیگیری و غواصی نیز بهره مند شوند.
پارک ایسیمانگالیسو وتلند

ذخایر طبیعی حوضه آبریز رود بلید، مپومالانگا

حوزه ی آبریز رود زیبای بلید از جاهای دیدنی آفریقا (که با نام حوزه آبریز موتلاتس نیز شناخته میشود)، یک توقف دلنشین بین ژوهانسبورگ و پارک ملی کروگر میباشد. اینجا دومین بزرگترین حوزه آبریز آفریقا محسوب میشود و حیات وحش و گیاهان بسیار متنوعی دارد. گیاهان شاداب، آبشارها ،رودخانه های درخشان، و گلسنگ ها، رنگ و بافت بسیار زیبایی ایجاد کرده اند. اکثر گونه های رایج حیوانات آفریقایی و اسب های آبی و کروکدیل های فراوان در اینجا دیده میشود. برای گشت و گذار در این پارک، میتوانید سوار بر ماشین از این مناظر زیبا دیدن کنید و یا در این مسیر پیاده روی نمایید. چشم انداز های دیدنی شامل: “سه منزلگاه” و “پنجره خدا” میباشد. سفرهای دریایی و قایق سواری از کارهای دیگریست که میتوانید در اینجا انجام دهید.
ذخایر طبیعی حوضه آبریز رود بلید

غواصی در قفس، کنار کوسه های سفید بزرگ

وارد قفس ضخیم آهنی شده، در اقیانوس غوطه ور شوید، و از نزدیک یک کوسه سفید بزرگ را تماشا کنید. شاید باور نکنید اما اینجا یکی از برترین جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی ست برای کسانی که به دنبال هیجان هستند. این ورزش بسیار محبوب شده است، به گونه ای که هر ساله تورهای مسافرتی جدیدی در اینجا شروع به کار میکنند. بهترین زمان برای غواصی، از آوریل تا اکتبر است، اما کوسه های سفید به خاطر فُک ها و ماهی های زیاد این منطقه، در تمام طول سال در این آب ها شنا میکنند. متصدیان تور کیپ تاون، غواصی درون قفس را در مناطقی مانند شهر سیمون، جزیره فک ها، جزیره دایر، خلیج موسل و گانسبای، سازماندهی میکنند؛ این سفرها میتوانند از دوربان یا خلیج سنگ ها نیز سازماندهی شوند. از آنجایی که غواصان در قفس های مخصوص قرار دارند، نیازی به داشتن مدرک غواصی نیست. برای هیجان کمتر، میتوان از درون قایق این موجودات دیدنی را تماشا کرد.
غواصی در قفس، کنار کوسه های سفید بزرگ

جزیره روبن، کیپ غربی

جزیره روبن از جاهای دیدنی آفریقا که در لیست میراث جهانی قرار دارد و در جزیره تیبل واقع شده، یادآور وحشت فراموش نشدنی دوران نژادپرستی است. نلسون ماندلا ۱۸ سال به همراه دیگر مخالفان سیاسی، در سلول کوچک یک زندان در اینجا حبس بود. شاید بهترین بخش این تجربه، این است که معمولا زندانیان سابق، راهنما و لیدر این بازدید هستند و سختی ها و مصائبی که متحمل شده اند را به اشتراک میگذارند. تورهای این جزیره با بازدید از نمایشگاه های چند رسانه ای در موزه ای در دروازه نلسون ماندلا در اسکله ویکتوریا و آلفرد آغاز می شود. سپس بازدیدکنندگان با قایق به جزیره روبن برده میشوند که تقریبا ۳۰ تا ۴۰ دقیقه فاصله دارد. حتما از قبل جا رزرو کنید زیرا این تور سریع پر میشود.
جزیره روبن، کیپ غربی

گلدن مایل دوربان، کوازولو-ناتال

سواحل دوربان گلدن مایل از زیباترین جاهای دیدنی آفریقا، توریست های فراوانی را جذب میکند و بهترین نقطه برای شروع سیاحت در شهر است. زیبایی سواحل گلدن مایل برای شناگران، ماهیگیران، و موج سواران وسوسه انگیز است و از طرفی شلوغی این تفریحگاه مانند سواحل میامی میباشد و هتل ها، مغازه ها، رستوران ها و مجتمع های سرگرم کننده ی فراوانی دارد. بازدیدکنندگان میتوانند در این مسیر پیاده روی کنند و یا دوچرخه یا سِگ وی (نوعی دوچرخه الکترونیکی) کرایه کنند. علاوه بر مناظر زیبای ساحلی، جاذبه های دیگر این منطقه عبارتند از: دنیای دریایی یوشاکا، سرزمین عجایب جاذبه های دریایی؛ ورزشگاه موسی مبهیدا؛ و “شهر کوچک” که یک نسخه کوچک از دوربان است که دارای شبکه راه آهن، فرودگاه و بندرگاه های مینیاتوری و کوچک میباشد.
گلدن مایل دوربان، کوازولو-ناتال

ژوهانسبورگ و پرتوریا، گائوتنگ

ژوهانسبورگ، همچنین به نام جوبرگ شناخته می شود، بر اساس جمعیت، بزرگترین شهر آفریقای جنوبی است و گردشگران بسیاری به اینجا می آیند. به خاطر ذخایر غنی فلزات گرانبها، “شهر طلا” نام دارد، این شهر موتور اقتصادی و قلب این کشور است. جاذبه های تاریخی برجسته عبارتند از: موزه آپارتاید، که نگاهی اجمالی به ظلم و سختی های نژاد پرستی تا زمان تولد دموکراسی در این کشور میباشد؛ تپه مشروطه و شهر صخره طلا که تاریخ استخراج معادن در منطقه را به نمایش میگذارد. اگر ژوهانسبورگ قلب آفریقای جنوبی باشد، شهرک های کوچک سوتو، روح آن هستند. سوتو مخفف “شهرک های جنوب غربی” است که محل تولد جنبش های آزادیخواهی میباشد و باعث شد قانون دموکراتیک جدید در آفریقای جنوبی شکل بگیرد. تورهای بازدید از این شهرک ها اغلب شامل بازدید از خانه ماندلا، که اکنون تبدیل به یک یادبود ملی شده، میباشد. در آن طرف تر، پرتوریا قرار دارد که پایتخت اداری کشور است اما از نظر حال و هوا، کاملا با ژوهانسبورگ فرق دارد. شهر پارک ها و باغ هاست و اثر تاریخی وورترکر و مکان های میراث جهانی در آن واقع شده اند، همچنین، پارک آزادی که بسیار مشهور است در آنجا قرار دارد.
ژوهانسبورگ و پرتوریا، گائوتنگ

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *