نکاتی درباره سفر در دوران بارداری

نکاتی درباره سفر در دوران بارداری

آیا یک خانم باردار مجاز است که به سفر برود؟ آیا مسافرت در سه ماه اول بارداری خطرناک است؟ سفر در دوران بارداری برای جنین خطرناک نیست؟ اگر یک مادر باردار مجاز به سفر کردن باشد چه نکاتی را باید رعایت کند؟ تمام این سوالات ممکن است در ذهن یک مادر باردار نقش ببندد. در این مقاله سعی کردیم تا جایی که ممکن است ذهن شما را درباره این سوالات روشن کنیم و نکاتی درباره سفر در دوران بارداری برایتان توضیح دهیم تا راحتتر در این دوران سفر کنید.

بهتر است قبل از این که این مطلب را بخوانید این موضوع را به شما یادآوری کنم که قبل از اقدام کردن برای سفر باید حتما از پزشکتان راجع به این موضوع سوال کنید و اجازه بگیرید. ممکن است بارداری پر خطری داشته باشید و مسافرت رفتن برای شما و فرزندتان خطرناک باشد پس حتما باید با اجازه پزشکتان اینکار را بکنید.

یکی از نکته‌هایی که برای سفر در دوران بارداری باید در نظر بگیرید این است که یک مقصد مطمئن برای سفرتان انتخاب کنید. مطمئن به این معنا که اگر به هر دلیلی برنامه‌هایتان برای برگشت بهم ریخت شما هم در جای مناسب اقامت داشته باشید و هم از نظر امکانات پزشکی دسترسی خوبی داشته باشید. این مسئله را هم فراموش نکنید که مدارک پزشکی لازم را همراه خودتان ببرید چون ممکن است به آن‌ها نیاز پیدا کنید. همچنین می‌توانید از بیمه سفری استفاده کنید که احتمالاتی مثل زایمان زود هنگام را تحت پوشش قرار می‌دهد.

تجربه سفر در بارداری و بهترین زمان برای سفر در این دوران

در اوایل دوران بارداری به خاطر حالت تهوع و دلپیچه و خستگی زیاد، مادران باردار تمایل زیادی به مسافرت رفتن ندارند. البته اگر این دلایل هم وجود نداشته باشد خطر سفر در این دوران، یعنی ۱۲هفته اول بارداری بیشتر است. چرا که خطر سقط جنین در سه ماه اول بارداری یشتر است و اگر سفر ضروری نباشد توصیه می‌شود که از آن خودداری شود. به همین دلیل است که حتما باید قبل از سفر از پزشک متخصصتان مشورت بگیرید.

تجربه سفر در بارداری

اما اگر باردرای پرخطری ندارید، سه ماه دوم باردرای می‌تواند بهترین زمان برای مسافرت رفتنتان باشد. در هفته‌های ۱۴ تا ۱۷ بارداری چون علائمی مثل تهوع و سرگیجه و… کم شده و خطر سقط جنین کاهش پیدا کرده است، سفر کردن برای اکثر مادران باردار مجاز است. سفر با هواپیما برای خانم باردار و جنین مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر در این مورد شک دارید حتما از پزشکتان مشورت بگیرید. در ۳ماه سوم بارداری پرواز برای مادران باردار منعی ندارد، البته اگر یک دوره بارداری سالم داشته باشند. برای باردرای‌های چندقلو، بارداری‌های با فشار خون بالا یا بارداری همراه با خونریزی و… مسافرت رفتن توصیه نمی‌شود.

حتی اگر جزء این دسته‌ها نباشید هم در ماه آخر بارداری بهتر است که در خانه بمانید و از مسافرت رفتن چشم‌پوشی کنید. چون در هفته‌های آخر احتمال زایمان زود از وقت تعیین شده وجود دارد، به همین دلیل بهتر است که از محل زندگیتان دور نشوید.

مسافرت در بارداری با هواپیما

اگر بارداری سالمی را می‌گذرانید سفر با هواپیا برایتان مشکلی پیش نمی‌آورد. تا به حال خانم‌های باردار زیادی با پروازهای هواپیما به مقصد دلخواهشان سفر کرده‌اند و مشکلی برایشان پیش نیامده است. نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید تا پرواز برایتان راحتتر باشد این است که صندلی خوبی را برای خودتان رزرو کنید. بهترین صندلی برای شما وسط هواپیما رو ی بال است که صاف‌ترین قسمت هواپیما است، یا جایی که جلوی شما فضای بزرگی وجود داشته باشد. برای کسانی که دچار مشکل ورم پا و گرفتگی عضلات پا هستند هم صندلی‌هایی مناسب است که امکان راه رفتن و عبور و مرور برایشان راحتتر باشد. یعنی صندلی نزدیک به راهرو باشد.

مسافرت در بارداری با هواپیما

اگر پاهایتان اذیت می‌شود می‌توانید چند لحظه کفش‌ها را از پایتان در بیاورید و ماساژشان بدهید. حتی اگر صندلی کنارتان خالی است چند لحظه پایتان را روی صندلی کناری دراز کنید تا از ورم بیشتر جلوگیری کنید. استفاده از شلوارهای راحت هم در این زمینه به شما کمک می‌کند. برای بستن کمربند صندلیتان هم از مهمانداران هواپیما کمک بگیرید و کمربند را از زیر شکمتان رد کنید. برای دفع اثرات آب و هوای خشک کابین هواپیما هم مایعات زیادی در طول پرواز بنوشید.

مسافرت در بارداری با ماشین شخصی

به طور کلی چون سفر با ماشین شخصی باعث می‌شود طولانی مدت روی صندلی بنشینید، خسته کننده است. این که نتوانید راه بروید و دائم یک جا بنشینید هم باعث ورم پاها می‌شود و هم کمر درد به همراه دارد. پس بهتر است تا جایی که ممکن است بین راه چند توقف کوتاه داشته باشید و چند قدمی راه بروید. هم حال و هوایتان بهتر می‌شود و از تهوع و سرگیجه جلوگیری می‌کند و هم پا درد کمتری می‌گیرید. برای جلوگیری از کمر درد هم بهتر است یک بالش کوچک پشتتان قرار بدهید و به آن تکیه بدهید.

مسافرت در بارداری با ماشین شخصی

بستن کمربند ایمنی را هم فراموش نکنید. اگر رد کمربند اذیتتان می‌کند می‌توانید یک پارچه یا یک بالش نازک بین شکمتان و کمربند قرار دهید. در کل از صرف کردن با ماشین در ساعت‌های خیلی طولانی پرهیز کنید.

مسافرت در بارداری با قطار

استفاده از قطار برای سفر در دوران بارداری بهتر از دو مورد بالاست. شما در قطار هم می‌توانید راحت بنشینید و دراز بکشید، هم می‌توانید راحت در راهروها قدم بزنید و هم استفاده از سرویس بهداشتی برایتان راحت است. بنابراین از ورم پا و کمردرد خبری نیست و از این مشکلات خلاص می‌شوید.

پس این نکات را قبل از سفر در دوران بارداری در نظر داشته باشید:

  • حتما قبل از مسافرت از پزشکتان مشورت بگیرید.
  • مدارک پزشکی لازم را همراه خود داشته باشید.
  • از خوردن غذاهایی که ممکن است خوب پخته نشده باشند و یا سبزیجاتی که شک دارید تمیز شسته شده‌اند یا خیر، خودداری کنید.
  • نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. بهتر است از آب جوشیده شده استفاده کنید.

مسافرت در بارداری با قطار

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *