تور ورکانه و تویسرکان

تور ورکانه و تویسرکان

تویسرکان و ورکانه کجاست؟

در دامنه الوند شهری کهن جای گرفته است که تویسرکان نام دارد. تویسرکان مرکز شهرستان تویسرکان در استان همدان است. شهرت این شهر به باغات گردو  و پیشینه تاریخی آن است که به دوران پیش از میلاد مسیح می‌رسد. برخی این شهر را بهشت غرب و بعضی دیگر آن را به دلیل گردوهای معروف خود به شهر طلای سبز می‌خوانند. برای رسیدن به تویسرکان از تهران باید به سمت غرب و استان همدان حرکت کنید. حالا که راهی همدان شدید یکی از روستاهایی که نباید تماشای آن را از دست داد، وَرکانه است. ورکانه، روستایی در استان همدان است که برای رسیدن به آن باید از شهر همدان عبور کرد.

چرا ورکانه و تویسرکان خاص است؟

پیشنیه تاریخی یک شهر را می‌توان با آثار و بناهایش شناخت. در شهر تویسرکان گشتی بزنید و  بازدید آن را از دست ندهید.

آرامگاه حیقوق نبی

حیقوق نبی یکی از پیامبران قبل از میلاد مسیح است که روایات جالبی راجع به این پیامبر در تاریخ وجود دارد و تصویر چهره او نیز در موزه واتیکان نگهداری می‌شود. آرامگاه حیقوق نبی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی در  ایران و در استان همدان محسوب می‌شود و ارزش تاریخی بسیاری دارد.

بنای تاریخی آرامگاه حیوق نبی.

آرامگاه رضی الدین آرتیمانی

 بر فراز تپه همینه، آرامگاه یکی از سرایندگان و عرفای معروف شاه عباس صفوی قرار دارد. این آرامگاه متعلق به میر رضی‌الدین‌ آرتیمانی‌ است و از آثار تاریخی همدان محسوب می‌شود.

آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی

ملاقات با چنار ۲ هزار ساله تویسرکان

در قلب مسجد باغوار که یادگار دوران زندنیه است. درخت چناری با عمری نزدیک به ۲۰۰ سال زندگی می‌کند. تماشای آن در این شهر خالی از لطف نیست.

چنار 2 هزار ساله تویسرکان.

طلای سبز تویسرکان

یکی دیگر از مواردی که باعث شده تویسرکان را بهشت غرب بنامند، وجود باغات گردو است. لذت قدم زدن در کوچه باغ‌ها و تماشای درختان این منطقه از خاطر هیچ مسافری نخواهد رفت.

باغات گردو تویسرکان.

سفری به دوران رنسانس

روستای ورکانه

قدم زدن در بافت روستای ورکانه با زمین‌های سنگ فرش و خانه‌های سنگی تجربه متفاوتی خواهد بود. آن‌چه باعث جذابیت این روستا شده، حفظ بافت و معماری سنتی خود است. در معماری این روستا هنوز سنگ حرف اول را می‌زند و شما را به دوران رنسانس می‌برد. قدمت این روستا به حدود ۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

بافت قدیم روستای ورکانه.

روستای سیمین ابرو

در نزدیکی ورکانه روستای سنگی دیگری با عمری ۳۰۰ ساله به نام سیمین ابرو وجود دارد. بافت این روستا هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های سنگی این روستا شما را به سفری در زمان می‌برد.

روستای سیمین ابرو و زیبایی بافت قدیمی آن.

فضای جادویی بافت سنگی روستای سیمین ابرو.

کی به تویسرکان و ورکانه برویم؟

این مناطق در هر فصلی زیبایی متفاوتی دارند. اگر در فصل بهار بروید می‌توانید از تماشای برگ‌های سبز گردو لذت ببرید.  اگر در پایان تابستان و اوایل پاییز نیز به این مناطق بروید می‌توانید از لذت چشیدن طعم گردوهای تازه لذت ببرید. استان همدان دارای آب و هوای کوهستانی است. شهرستان‌های استان همدان در فصول سرد متناسب با زمان خود سرد است و بارش برف در آن‌جا رایج است.

 در سفر به تویسرکان و ورکانه چه چیزهایی با خود ببریم؟

اگر در فصول سرد و اوایل بهار به این مناطق سفر می‌کنید حتما لباس گرم با خود همراه داشته باشید. از آنجایی که بیشتر در بافت شهری و روستا هستید نیازی نیست که حتما تجهیزات طبیعتگردی همراه خود داشته باشید. پوشیدن یک کفش راحت برای پیاده‌روی در کوچه باغات تویسرکان و سنگ‌فرش‌های ورکانه کافی است. برای سفر در زمان آماده شوید. چیزی تا آغاز آن نمانده است.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *