روستای صراخیه، ونیز ایران در خوزستان

روستای صراخیه، ونیز ایران در خوزستان

کلمه ونیز را که می‌شنوید یاد قایق‌هایی می‌افتید که وسط شهر در حال حرکت هستند. خانه‌هایی را تجسم می‌کنید که انگار روی سطح آب ساخته شده‌اند. اما ونیز فقط شهری در ایتالیا نیست! شهر روی آب ایران را تابه‌حال دیده‌اید؟ در این مقاله ونیز ایران یعنی روستای صراخیه (سراخیه) را به شما معرفی خواهیم کرد. ونیز کوچک ایران که در استان خوزستان و در تالاب شادگان واقع شده است.

تالاب شادگان در لیست جهانی یونسکو ثبت شده است. خانه‌های این روستا همه به دست مردم محلی ساخته شده‌اند و فضایی سنتی در روستا موج می‌زند. اکثر خانه‌ها با مصالحی مثل خشت، گل و نی تالاب ساخته می‌شوند. بعضی از خانه‌ها که با نخل خرما ساخته شده‌اند، برای اجاره دادن به گردشگران آماده هستند. این خانه‌ها «کپر» نام دارد.

 البته تعدادی از خانه‌ها هم با آجر و بلوک ساخته شده‌اند اما ظاهر روستایی محل را به هم نریخته‌اند. با وجود این که این روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری در خوزستان محسوب می‌شود، اما روستایی محروم به شمار می‌رود. جمعیت این روستا تقریباً ۹۰خانوار است و در هر خانه بیشتر از ۶نفر زندگی می‌کنند. زبان رایج بین مردم این روستا هم عربی است.

ونیز ایران روستای صراخیه

چون روستای صراخیه به عنوان قطب گردشگری شناخته شده است، شغل تعداد زیادی از مردم روستا ارائه‌ی خدمات گردشگری به مسافران است. از آن جایی که باید با قایق در این روستا رفت‌وآمد کنید، به کمک این افراد نیازمند هستید. در واقع شما به جای تاکسی گرفتن یک قایق کرایه می‌کنید.

شما به کمک افراد محلی با قایق‌های موتوری یا پارویی در تالاب شادگان حرکت می‌کنید و گردش در ونیز ایران را تجربه می‌کنید. حیواناتی در اطراف این تالاب زندگی می‌کنند که ممکن است در حین گشت‌وگذار چشمتان به آن‌ها بخورد؛ حیواناتی کمیاب و روبه انقراض.

عقاب تالابی خالدار، عقاب دریایی دم سفید، اردک سرسفید، اردک مرمری، عروس غاز، اکراس آفریقایی و پلیکان پاخاکستری از این قبیل حیوانات هستند. متأسفانه هنوز هم تعدادی از این پرنده‌ها شکار می‌شوند . همین خطر انقراض آن‌ها را بالاتر می‌برد. شنیدن صدای پرنده‌ها در کنار صدای آرام آب تالاب شادگان، فضایی سرشار از آرامش و حس خوب برایتان ایجاد می‌کند.

ونیز ایران روستای صراخیه

ونیز ایران از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

تالاب شادگان از چند رود تغذیه می‌شود. رود بحره یکی از این رودهاست. بخش اصلی آب این تالاب هم از رود جراحی سرچشمه می‌گیرد. زمان‌هایی که کارون طغیان می‌کند یا خلیج‌فارس در حالت مد قرار می‌گیرد، آب این تالاب تأمین می‌شود.

وسعت این تالاب در گذشته ۴۰۰هزار هکتار بوده ولی متأسفانه به دلیل کم‌آبی در سال‌های اخیر به ۵۴هزار هکتار رسیده است. این مسئله مشکلی است که باید برای آن راه‌حلی اندیشیده شود. عمق این تالاب هم خیلی زیاد نیست اما به‌خاطر وسعت زیادش حدود یک سوم وسعت تالاب‌های جهانی ثبت شده در کنوانسیون رامسر را دربرگرفته است. ۲۵۰هزار نفر گردشگر هر سال از این تالاب بازدید می‌کنند.

بهترین زمان سفر به روستای صراخیه

از آن جایی که این روستا در ناحیه‌ی جنوبی ایران قرار دارد، آب‌وهوای آن در تابستان بسیار گرم و سوزان است. اواسط مهر تا اواسط اسفند ماه بهترین زمان برای سفر به صراخیه، ونیز ایران زمین می‌باشد. مردم روستای صراخیه علاوه‌بر فعالیت‌های گردشگری که با قایق انجام می‌دهند، با برگ درخت نخل هم صنایع‌دستی و سوغاتی می‌سازند.

اگر اهل شکم‌گردی هم هستید، حتماً ماهی کبابی‌های این روستا را امتحان کنید. ماهی‌هایی که تازه از آب گرفته می‌شوند و کباب می‌شوند و طعم لذیذی دارند. از دیگر خوراکی‌های محلی خوشمزه‌ی این روستا هم می‌توان نان تازه‌ی محلی و شیر و پنیر و کره‌ی محلی را نام برد.

بهترین زمان سفر به روستای صراخیه

دسترسی به روستای صراخیه

برای رسیدن به ونیز ایران باید به سمت شهر اهواز به راه بیافتید. سپس از اهواز به طرف آبادان حرکت کنید تا به دارخوین برسید. وقتی از دارخوین خارج می‌شوید جاده‌ای به سمت شادگان می‌بینید که باید وارد آن شوید. تابلوهای این مسیر خیلی واضح نیستند پس بهتر است در پیدا کردن آدرس دقت لازم را داشته باشید. از شادگان تا روستای صراخیه هم راهی نیست و خیلی زود به این روستا می‌رسید.

بهترین نقاط برای کوله‌گردی در ایران کدامند؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *