گردشگری تجاری چیست؟

گردشگری تجاری چیست؟

گردشگری تجاری در مقایسه با گردشگری معمولی که اغلب به قصد تفریح انجام می شود طیف خاص‌تری از جامعه را شامل می شود که با انگیزه های متفاوت و اهداف از پیش تعیین شده به سفر می‌روند. مقاصد گردشگری تجاری برخلاف گردشگری تفریحی محدودتر است و بیشتر شامل کشورها و نواحی صنعتی و پیشرفته و توسعه یافته می شود. به همین دلیل، جای تعجب نیست که گردشگران تجاری به طور میانگین ثروتمندتر از گردشگران تفریحی هستند و انتظار می رود که پول و هزینه های بیشتری در کشور یا شهر مقصد خرج کنند. همین موضوع اهمیت بالای گردشگری تجاری را بیش از پیش نشان می دهد. گردشگری تجاری می تواند یک فرد یا گروه کوچکی از افراد را شامل بشود و مقاصد گردشگری تجاری هم اغلب محل برگزاری جلسات، کنفرانس ها و همایش های کوچک و بزرگ، نمایشگاه های تجاری و نمایشگاه های مختلف است.

گردشگری تجاری
گردشگری تجاری

گردشگران تجاری به جای دنبال کردن روند سال گذشته که کار-تفریح (bleisure) بود، دست به تجربه جدیدی خواهند زد. امروزه کارمندان و افراد شاغل بیشتر از هر زمان دیگری این آزادی را دارند که برای سفرهای کاری مدت اقامت خود را چند روز یا حتی هفته بیشتر کرده و سفرهای شخصی را به سفرهای کاری وصل کنند. یکی از مزیت های گردشگری تجاری این است که در فصول کم گردشگر هم این نوع سفر از رونق نمی افتد و به همین دلیل حوزه درآمدزا و باثباتی برای هر کشور به حساب می آید.

گردشگری تجاری
گردشگری تجاری

امروزه در اکثر فرودگاه های بین المللی و همین طور هتل‌ها تسهیلات ویژه گردشگری تجاری مثل اتاق همایش و کنفرانس، تجهیزات برگزاری کنفرانس و جلسات وجود دارد که در اختیار گروه‌های گردشگر تجاری قرار می گیرد. از آن جا که گردشگر تجاری زمان آزاد زیادی دارد، بعد از شرکت در جلسه یا همایش دوست دارد از حداکثر وقتش استفاده کند و به تفریح در مقصد بپردازد. از همین رو، هتل‌ها معمولا به این مقوله توجه ویژه ای دارند و امکانات سرگرمی مثل تلویزیون های مجهز به شبکه های ماهواره ای، تورهای تفریحی و فرهنگی، باشگاه بدنسازی و استخر و …، رستوران و رویدادهای تفریحی مختلفی را در همان محوطه هتل برگزار می کنند.

منبع: Business tourism

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *