الیور استون در بازگشت از ایران چه گفت؟

الیور استون در بازگشت از ایران چه گفت؟

الیور استون در بازگشت از ایران مطلبی را در صفحه شخصی خود در فیس بوک منتشر کرد.

کارگردان فیلم‌های اسکندر و مرکز تجارت جهانی که اردیبهشت امسال برای شرکت در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به تهران آمده بود، روز سه‌شنبه در صفحه فیسبوکش نوشت: من ۱۰ روز قبل برای سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در ایران بودم. جشنواره‌ای با منوی بیش‌از ۳۰۰ فیلم از آسیای مرکزی، عراق، ایران، آلمان، روسیه و دیگر کشورها.

کشوری زیبا، فرهنگ و تاریخی ایرانی که دو هزارو ۵۰۰ سال قدمت دارد، مردمی خونگرم.

ایالات‌متحده، اسراییل و عربستان سعودی سه سنگین‌وزن خطرناک، تقریبا هر روز به‌ دلایل خیالی شفاها به ایران حمله می‌کنند، درحالی‌که انتظارات روح توافق بین‌المللی ما در سال ۲۰۱۵ را برآورده نمی‌کنند.

روابط بانکی با غرب هنوز برای ایران بسیار دشوار است. پول وعده‌ داده‌ شده به آنها داده نشده و هنوز آنها از بازار سیاه سر درمی‌آورند. کالاهایی را از بسیاری از نقاط جهان در بازار بزرگ قدیمی دیدم.

از موزه وحشتناک شکنجه‌های ساواک به‌ یاد دوران شاه و فنون سی‌آی‌ای و آموزش‌هایی که از آنها استفاده می‌شد هم دیدن کردم.

همچنین موزه صلح، موزه‌ای فروتن اما یادآور نبردهای شیمیایی مهم با ۶۰ هزار کشته و ۲۰۰ هزار سرباز مجروح جنگ با عراق بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ که در آن، صدام حسین و البته به کمک ما متحدانش، از سلاح کشتارجمعی گسترده‌ای- گاز و خردل دیگر سلاح‌ها- برای حمله به ایران استفاده کرد را دیدم. در مجموع حدود ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار ایرانی در جنگ کشته شدند.

من همچنین با جانبازان این جنگ سلاح کشتار جمعی دیدار کردم. ما هنوز همچنان «پرچم دروغین» سلاح کشتار جمعی را در سوریه و عراق به اهتزاز در می‌آوریم. ما به سهم خود عاشق جنگ شیمیایی هستیم و این مریضی بزرگی است.

همان‌طور که در نشست خبری‌ام گفتم، ایالات‌متحده، اسراییل و عربستان سعودی با نقشه فعلی خودشان به تقسیم‌‌کردن سوریه و خسارت‌زدن به ایران و حتی «نابودی خلاقانه» خاورمیانه ادامه خواهند داد. این فراتر از مریضی است و محصول طرح بازی نومحافظه‌کاری به‌جامانده از دوره بوش است.

عکس‌ها: صفحه فیسبوک الیور استون

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *