دشت دریاسر چه جور جایی‌ست؟

دشت دریاسر چه جور جایی‌ست؟

دشت دریاسر تنکابن از جمله زیباترین مناطق گردشگری و توریستی در شمال ایران محسوب می‌شود که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. قله‌های پوشیده از برف کوه‌های الموت و جنگل‌های زیبای شمال را در ذهن‌تان تصور کنید. حالا منظره یک دشت سرسبز پر از گل‌های زردرنگ را در مرز میان این دو منطقه در نظر بگیرید؛ این تصویر مربوط به یکی از زیباترین نقاط ایران در ماه اردیبهشت است: یعنی دشت دریاسر. برای دیدن این دشت بی‌نظیر به کجا باید بروید؟

دشت دریاسر کجاست؟

دشت دریاسر در استان مازندران، جنوب شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد. برای رفتن به این منطقه باید، پس از رسیدن به تنکابن، وارد مسیر جاده دوهزار بشوید. در این مسیر به یک دوراهی به نام دوراهی امامزاده قاسم می‌رسید. مسیر سمت چپ به روستای عسل محله ختم می‌شود، این همان راهی است که برای رسیدن به دشت دریاسر باید وارد آن بشوید. بعد از رسیدن به انتهای این مسیر باید وسیله نقلیه را پارک کنید و پیاده به دل جنگل بزنید. جنگل‌پیمایی و عبور از بین تپه‌ها و چشمه‌ها، زیبایی رسیدن به دشت را برای‌تان چند برابر می‌کند.

راهی دشت شوید و دل را به زیبایی‌ها بسپارید.

چرا دشت دریاسر خاص است؟

در دشت دریاسر قله‌های پوشیده از برف، جنگل‌های انبوه و سرسبز و دشت پر از گل را در کنار هم می‌توان تماشا کرد. این دشت در واقع مرز میان پوشش برفی و یخچال‌های کوه الموت و پوشش سبز و انبوه جنگل‌های شمال ایران است. دشت دریاسر در ارتفاع ۲ هزار متری سطح دریا قرار گرفته و در بین چهار کوه محصور شده است. باید این دشت را با چشم‌های خودتان ببینید تا متوجه بشوید چرا به آن می‌گویند «بهشت اردیبهشت».

این دشت در واقع مرز میان پوشش برفی و یخچال‌های کوه الموت و پوشش سبز و انبوه جنگل‌های شمال ایران است.

در دشت دریاسر چه می‌بینیم؟

زیبایی‌های این منطقه از مسیر رسیدن به آن شروع می‌شود. برای رفتن به دشت دریاسر باید از میان جاده پر پیچ و خم جنگل‌های دوهزار گذشت. پیاده روی در میان جنگل تازه شروع لذت سفر است. خستگی در این مسیر معنایی ندارد. از دیدن مناظر حیرت‌انگیز مسیر لذت ببرید و اوج زیبایی‌های این سفر را با رسیدن به دشت تجربه کنید. دشت در فصل بهار و ماه اردیبهشت پر است از گل‌های زردرنگ و چشمه‌های پرآب. در میان آن هم رودخانه‌ای وجود دارد که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد.

دشتی سراسر پوشیده از گل‌های زرد که شما را به وجد خواهد آورد.

کِی به دشت دریاسر برویم؟

دشت دریاسر جزو معدود مناطقی است که در تمام فصل‌های سال دیدنی و زیباست. اما بهترین زمان برای سفر به «بهشت اردیبهشت» مطمئنا فصل بهار و مخصوصا ماه اربیهشت است. در این فصل، چشمه‌ها در کف دشت جاری می‌شوند، چمن‌های سبز سطح آن را می‌پوشانند و سراسر آن پر می‌شود از گل‌های زردرنگ. هوای دشت در روزهای فصل تابستان گرم و در شب‌ها سرد است اما پوشش گیاهی آن همچنان جلوه زیبایی دارد. اگر در فصل پاییز به این منطقه سفر کنید، میلیون‌ها برگ رنگارنگ را روی زمین خواهید دید و هوای بارانی را تجربه خواهید کرد. در فصل زمستان منظره برفی منطقه بسیار تماشایی است اما ارتفاع از سطح دریا باعث می‌شود هوای آن بسیار سرد باشد.

ماه اردیبهشت این دشت تداعی بهشت بر روی زمین است.

در سفر به دشت دریاسر چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای رفتن به دشت دریاسر مهم‌ترین چیزی که نیاز دارید کفش مناسب پیاده‌روی و جنگل‌پیمایی است. در مسیر بهتر است آب همراه خود داشته باشید. قانون هر سفری به همراه داشتن یک دست لباس گرم است. برای سفر به دشت دریاسر هم حتما لباس گرم به همراه داشته باشید مخصوصا اگر قرار است شب را در این منطقه بمانید. در این سفر بهتر است یک دست لباس اضافه هم به همراه داشته باشید چون چشمه و رودخانه هم در مسیرتان هست. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال مناظر ناب برای عکاسی می‌گردید، در این سفر حتما دوربین‌تان را به همراه ببرید چون چشم‌اندازهای این منطقه را در هیچ کجای دیگر نخواهید دید.
و اما نکته‌ آخر: دشت دریاسر منطقه‌ای بکر و یکی از گنجینه‌های طبیعی ایران است. پس مثل یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای از این منطقه مراقبت کنیم، و یادمان باشد حتما کیسه‌ زباله همراه‌ داشته باشیم.

۱۳۹۷/۰۱/۱۸ | کد مطلب: ۴۱۱۹

سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

 

    • به اشتراک بگذارید:

 

 

 

 

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *