روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی

روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی

بیش از یک پنجم خشکی‌های کره زمین را بیابان‌ها تشکیل می‌دهند که شامل پوشش گیاهی و جانوری مختص به خود نیز هستند. بیابان‌ها به خودی خود نقش مهمی در اکوسیستم دارند؛ موضوعی که به عنوان مشکل با آن برخورد می‌شود پدیده «بیابان‌زایی» است به همین دلیل روز جهانی مبارزه با بیابان زایی در تقویم ثبت شده است. بیابان‌زایی در واقع تخریب زمین در مناطق خشک، نیمه خشک و خشک نیمه مرطوب اسـت. آیا می‌دانید چه عواملی باعث این اتفاق می‌شود؟ به نظرتان بیابان‌زایی چه تاثیری در زندگی ما دارد و در زندگی روزمره خود چه کارهایی برای جلوگیری از آن می‌توانیم انجام دهیم؟ در ادامه این مطلب پاسخ این سوالات را خواهید یافت.

تاریخچه روز جهانی مبارزه با بیابان زایی

مجمع عمومی سازمان ملل، از سال ۱۹۹۴ هر ساله، ۱۷ ژوئن را روز جهانی مبارزه با بیابـان زایـی و خشکسالی (WDCD) اعلام کرد. این روز در واقع بهانه‌ای است برای آگاهی درباره پدیده بیابـان‌زایـی و اثرات خشکسالی در کشورهایی که به طور جدی با خشکسالی یا بیابان‌زایی روبرو هستند. یکی از راه‌های مبارزه با بیابان زایی، افزایش سطح آگاهی عمومی برای توجه به مسایل محیط زیست و زمین است. این روز فرصت خوبی است تا از طریق آمـوزش، تقویت مشارکت اجتماعی مردم، همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، برای حل این مشکل قدم برداشت.

مبارزه با بیابان زایی

چرا روز جهانی مبارزه با بیابان زایی ؟

زندگی بـیش از ۲۵۰ میلیـون نفـر بـه طـور مستقیم تحت تاثیر بیابان‌زایی قرار داشته و حدود یک میلیارد نفر در بیش از صد کشور جهان در معرض خطر هســتند. سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۴۵، در نتیجه بیابان‌زایی، ۱۳۵ میلیون نفر ممکن است آواره شوند. ایران نیز کشوری است که بیشترین اقلیم آن از مناطق خشک و نیمه خشک تشکیل شده. از گذشته‌های دور نیز مناطق زیادی از ایران دچار خشکسالی می‌شدند و حتی نشانه‌های آن نیز در مراسم و آیین‌های طلب باران نیز دیده می‌شود. یکی از تبعات افزایش مناطق بیابانی پدیده ریزگردهاست که این روزها گریبانگیر برخی از استان‌های ایران نیز شده است.

چه عواملی باعث بیابان‌زایی می‌شوند؟

  • از بین رفتن درختان و پوشش گیاهی برای مصارف مختلفی مانند ساخت و ساز و….
  • چرای بیش از حد دام‌ها؛ استفاده بیش از حد از گوشت و گسترش صنعت دامپروری یکی از این عوامل است.
  • کشاورزی بی رویه

برای جلوگیری از بیابان زایی چه می‌توان کرد؟

  • کم کردن مصرف گوشت در وعده‌هایی غذایی روزانه.
  • مدیریت مصرف آب در زندگی شخصی.
  • کاشت درخت منطبق با اقلیم هر منطقه و تلاش برای احیای جنگل‌ها.
  • مدیریت آب در مصارف کشاورزی از راه‌هایی مانند: صرفه جویی در مصرف آب و استفاده مجدد از آب تصـفیه شـده، جمـع آوری آب باران، استفاده از آب شیرینکن و یا استفاده مستقیم از آب دریا برای گیاهان نمک دوست.
  • استفاده از بقایای درختان هرس شده به عنـوان مـالچ در مـزارع کشاورزی:  با این کار نفوذ آب در خاک افزایش و تبخیر آن کاهش پیدا می‌کند.

 

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *