تور شهر یئری تا شروان دره

تور شهر یئری تا شروان دره

شما چه نوع سفری را بیشتر می‌پسندید؟ تاریخی؟ طبیعت‌گردی؟ مهیج یا اسرار آمیز؟ آیا باور می‌کنید فقط و فقط در یک سفر می‌توانید همه این‌ها را با هم، تجربه کنید؟ در دامنه سبلان منطقه‌ایست که با ورود به آن فکر می‌کنید فیلم‌های اسرارآمیز اینجا پر شده باشد؛ دره‌ای عمیق با دیواره منحصر به فرد که عبور از پلی معلق بر فراز آن، سفر شما را مهیج می‌کند. در همین نزدیکی می‌توانید تاریخی‌ترین بناها را ببینید و داستان‌های افسانه ای مربوط به آن را بشنوید… شما بارها جهنم دره را شنیده اید. اما آیا می دانستید جهنم‌دره واقعا وجود دارد؟

یئری و شروان‌دره کجاست؟

از تهران راهی مشکین‌شهر شوید. از جاذبه‌های بی‌نظیر و فراموش نشدنی آن دیدن کنید. برای رسیدن به شهر یئری، پیرازمیان را پیش بگیرید، به سه راهی پیرازمیان که رسیدید، وارد جاده فرعی شوید. اوایل راه آسفالت است اما برای رسیدن به این شهر اسرار آمیز، باید جاده خاکی را طی کنید.

چرا خاص است؟

شهر آدم‌های سنگی یکی از خاص‌ترین شهرهای دنیاست که مانند آن را در کم‌تر جایی می‌توان دید. شما با ورود به این شهر، متوجه آدم‌های سنگی‌ای می‌شوید که دهان ندارند و دست به سینه به شما خیره شده‌اند. هر چه جلوتر بروید به رازآلود بودن آن بیش‌تر پی خواهید برد. آدم‌هایی سنگی که همه شبیه مرد هستند اما در میان آن‌ها یک زن دیده می‌شود. راز آن چه می‌تواند باشد؟ حتما تاریخ پرباری پشت هر کدام از این آدم ها وجود دارد. می‌گویند این آدم‌های سنگی به یاد کسانی که ساکن این منطقه بودند ساخته شده اند؛ ساکنانی که  متعلق به ۴ هزار سال پیش و عصر آهن هستند. جالب این است که این سنگ‌افراشته‌ها پس از جنگ‌های خونین، بلایای طبیعی، باد و باران، سالم مانده‌اند. در جایی آمده مجسمه های سنگی که مانند بچه‌هایی بی دهان به شما خیره شده‌اند، معروف به مکتب اوشاقلاری یا بچه‌های مکتب هستند. تحقیقات باستان‌شناسی نشان داده، اینجا یک شهر مذهبی و آیینی بوده است. البته هنوز برای این شهر اسرارآمیز جای کاوش وجود دارد. شروان دره که در نزدیکی شهر یئری قرار گرفته دره‌ای عمیق و عریض است با دیواره های تندیس شکل. مانند این دره را نه تنها در ایران بلکه در منطقه خاورمیانه نمی‌توان دید. داستان‌های شگفت‌انگیزی در مورد دیواره‌های سنگی وجود دارد. به اینجا سفر کنید تا افسانه‌های مربوط به آن را بشنوید.

آدم‌های سنگی مرموز در شهر یئری.

چهره‌های جالب آدمک‌های سنگی شهر یئری.

در اینجا چه می‌بینیم؟

چهار روز برای دیدن این همه شگفتی کافیست. با رسیدن به مشکین‌شهر حتما از کهنه قلعه، تاریخی‌ترین بنای ایران دیدن کنید. بعد از آن به سمت جهنم‌دره بروید. جهنم‌دره برخلاف اسمش بهشتی در مشکین شهر است. یکی از زیباترین دره‌های ایران که ترکیب کوه، دره، رودخانه و پوشش گیاهی غنی، از آن منظره بی‌نظیری ساخته است. از شیخ حیدر مقبره شاه اسماعیل اول دیدن کنید. اما شگفتی این سفر به اینجا ختم نمی‌شود، از برکه آرت گلی و مناظر اطراف آن لذت ببرید و در راه بازگشت، از آدم‌های سنگی بی دهان یئری دیدن کنید.

ماجراجویی در شروان دره.

کی به یئری و شروان‌دره برویم؟

این منطقه به خاطر وزش بادهای شدید، زمستان‌های سردی دارد؛ بنابراین بهترین فصل برای سفر به این منطقه، تابستان و بهار است. در این فصل می‌توانید از دشت‌های سرسبز اطراف لذت ببرید.

دشت‌های سرسبز شروان دره.

در این سفر با خود چه ببریم؟

مگر می‌شود به چنین شهر اسرارآمیزی پا گذاشت و از آدم‌های غمگین بی‌دهانش فیلم و عکس نگرفت. دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید چون قطعا پشیمان خواهید شد. کفش کوه‌پیمایی، کوله، و لوازم شخصی از دیگر لوازم ضروری شما در این سفر خواهد بود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *