زمین‌لرزه یاسوج باعث عمیق‌تر شدن شکاف‌های یکی از پل‌های پاتاوه شد

زمین‌لرزه یاسوج باعث عمیق‌تر شدن شکاف‌های یکی از پل‌های پاتاوه شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، محمود باقری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به وقوع زمین‌لرزه ۵/۲ ریشتری روز گذشته در یاسوج افزود: خوشبختانه در این زمین‌لرزه بسیاری از آثار و بناهای تاریخی استان مصون ماندند و آسیبی ندیدند.

او افزود: تنها آسیب زمین‌لرزه روز گذشته متوجه یک پل از مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه متعلق به دوره صفویه است که این پل نیز پیش از این شکاف‌هایی داشت که زمین‌لرزه روز گذشته باعث عمیق‌تر شدن شکاف‌های این پل شده است.

باقری افزود: روز گذشته کارشناسان حوزه میراث‌فرهنگی به محل این پل مراجعه کردند و وضعیت آسیب وارده به این پل تاریخی را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: همچنین زمین‌لرزه روز گذشته در یاسوج موجب ریزش بخشی از کوه تنگ گنجه‌ای شد که این اتفاق نیز خساراتی را به برخی از تفرجگاه‌های یاسوج وارد کرد که برخی از این تفرجگاه‌ها از سوی بخش خصوصی اداره می‌شوند.

باقری خاطر نشان کرد: مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه جدی‌ترینش مربوط به دوره صفویه و قدیمی‌ترین آن تخت شاه‌نشین به دوره ساسانی تعلق دارد هرچند برخی کارشناسان معتقدند تخت شاه‌نشین مربوط به دوره هخامنشی است و البته در زمان قاجار در کتاب فارس‌نامه ناصری به این پل‌گریزی زده شده است.

ساعت ۸ و ۳۸ دقیقه صبح دیروز، زلزله ۵/۲ ریشتری به مرکزیت منطقه سی‌سخت در استان کهکیلویه‌وبویراحمد و در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *