بررسی و آشنایی با انواع روش‌های صافکاری حرفه ای

بررسی و آشنایی با انواع روش‌های صافکاری حرفه ای

خسارات مالی و جانی که تصادف به جای می‌گذارد یک طرف و آثار به جای مانده از تصادف بر روی بدنه خودرو، یک طرف دیگر! درواقع بدترین حسی که پس از تصادف به سراغ هر راننده‌ای می‌رود، مشاهده آسیب‌هایی است که به خودرو وارده شده و آن را به ماشینی اوراقی تبدیل کرده است. از این‌رو برای اینکه ماشین خود را دقیقا مانند روز اولش بکنید نیاز به تعمیر و ترمیم بدنه آن دارید. بنابراین باید ماشین خود را به دست صافکار و نقاش حرفه‌ای بسپارید اما قبل از آن بهتر است با انواع روش‌های صافکاری آشنا شوید بنابراین ادامه این مطلب را از دست ندهید.

انواع روش‌های صافکاری

صافکاری

همانطور که می‌دانید شدت برخورد در هر تصادفی متفاوت است در صورتی که سرعت برخورد دو ماشین با یکدیگر کم باشد نیازی به تعویض قطعات خودرو نیست، بلکه تنها صافکاری برای تعمیر و ترمیم آن کافی است. اما درصورتی که شدت برخورد زیاد باشد نه‌تنها باید صافکاری انجام شود بلکه باید برخی قطعات خودرو نیز تعویض گردند. البته شخصی که در زمینه صافکاری متخصص است با دیدن خودروی آسیب‌دیده تشخیص خواهد داد که آیا خودرو نیاز به تعویض قطعه دارد یا اینکه با صافکاری تنها یا صافکاری با رنگ تعمیر خواهد شد؟ بنابراین دو نوع صافکاری شامل صافکاری بدون رنگ و صافکاری با رنگ وجود دارد که در ادامه به صورت دقیق‌تر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

• صافکاری بدون رنگ

درصورتی که ضربه وارد شده به خودرو در تصادف آنقدری شدید نباشد که به ورق آهنی به کار برده شده در خودرو آسیبی وارد کند و موجب شود که رنگ آن از بین برود، شخص صافکار با صافکاری بدون رنگ می‌تواند خودرو را تعمیر کند. اکثر تعمیرکاران در چنین شرایطی از روش تقه گریسی استفاده می‌کنند. درواقع استفاده از روش تقه گریسی یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای صافکاری بدون رنگ است. به گونه‌ای که ابتدا بدنه خودرو را با گریس چرب می‌کنند و با استفاده از ابزارهای مخصوصی بدنه خودرو را صاف می‌کنند. سایر روش‌هایی که برای صافکاری بدون رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل: صافکاری بدون رنگ با حرارت و نور خورشید است.
درواقع صافکاری بدون رنگ به شکل تقه‌زدن بر روی فلز سرد است. شخص صافکار پس از اینکه تشخیص دهد آسیب جدی به ورقه آهنی و رنگ خودرو شما وارد نشده است تصمیم می‌گیرد که از طریق صافکاری بدون رنگ خودرو شما را تعمیر کند. برای مثال درصورتی که گلگیر جلوی خودرو شما دچار آسیب‌ شده باشد، صافکار ابتدا قطعات اضافی را باز می‌کند سپس سطح داخلی گلگیر را سمباده می‌زند و با استفاده از آب آن را تمیز می‌کند و درنهایت فرآیند صاف کردن را با استفاده از حرارت آغاز می‌کند. به گونه‌ای که از شعله مستقیم در پشت قطعه استفاده می‌کند تا به خوبی گرم شود و سپس با استفاده از ضربات چکش فرم گلگیر را به شکل اولیه خود باز می‌گرداند. درواقع مهم‌ترین مرحله در فرآیند صافکاری بدون رنگ، نحوه وارد کردن ضربات چکش است. چراکه صافکار حرفه‌ای با وارد کردن ضربات چکش به درستی، از ایجاد برآمدگی بر روی گلگیر خودرو جلوگیری می‌کند. پس از ضربات چکش نوبت به مرحله موج‌گیری می‌رسد که در این مرحله قطعه موردنظر را در زیر نور خورشید قرار می‌دهند و با استفاده از فنرها و ابزارهای مختلف، تمامی خطوط و قوس‌ها را تعمیر می‌کنند.

• صافکاری با رنگ

همانطور که اشاره کردیم درصورتی که شدت ضربه زیاد باشد و آسیب جدی به ورق آهنی و رنگ خودروی شما وارد گردد شخص صافکار تصمیم می‌گیرد که با استفاده از صافکاری با رنگ به تعمیر و ترمیم خودروی شما بپردازد. در این روش پس از صاف شدن بخش آسیب‌دیده نوبت به نقاشی و رنگ‎رزی می‌رسد. درواقع مراحل صافکاری با رنگ نیز تقریبا مشابه مراحل صافکاری بدون رنگ است به گونه‌ای که شخص صافکار فرآیند صاف کردن بخشی که دچار آسیب‌دیدگی شده است را انجام می‌دهد و مراحل موج‌گیری را به طور کامل انجام می‌دهد و درنهایت برای سهولت کار نقاش تمامی رنگ‌های قسمت آسیب‌دیده را می‌تراشد. سپس نقاش آن بخش را رنگ می‌کند.
شاسی‌کشی و بادگیری
گاهی‌اوقات تصادفات به قدری سنگین است که علاوه‌بر آسیب رسیدن به سپر و سینی به شاسی نیز آسیب وارد می‌شود از این‌رو قبل از آغاز فرآیند صافکاری باید عملیات شاسی‌کشی انجام شود. علاوه‌بر این درصورتی که پس از فرآیند صافکاری، بخشی که آسیب‌دیده بود همچنان دفرمه باقی مانده باشد و تغییری در آن صورت نگرفته باشد صافکار از بادگیری در بخش مورد نظر استفاده می‌کند.
ویژگی‌های یک صافکار و نقاش حرفه‌ای
• همانطور که در بالا اشاره کردیم شخص صافکار پس از مشاهده خودرو شما و بررسی میزان شدت ضربه وارد شده به آن تصمیم می‌گیرد که با استفاده از صافکاری بدون رنگ یا صافکاری با رنگ آن را تعمیر و ترمیم کند. درواقع صافکار حرفه‌ای، صافکاری است که حداکثر با استفاده از روش صافکاری بدون رنگ به ترمیم خودرو شما بپردازد تا شما ضرر و زیان کمتری را متحمل شوید.
• صافکار حرفه‌ای سعی می‌کند که درصورت وارد شدن ضربه بسیار شدید به خودرو با صافکاری با رنگ و نقاشی آن را ترمیم کند و قطعه‌ای را تعویض نکند.
• نقاش حرفه‌ای نیز بخش آسیب‌دیده را دقیقا مانند سایر بخش‌های خودرو رنگ می‌کند تا هیچ‌گونه مرزی بین بخش رنگ شده و رنگ نشده وجود نداشته باشد و تمامی بخش‌های خودرو کاملا مانند یکدیگر باشند.
• نقاش حرفه‌ای، ضخامت بتونه در بخش‌هایی که آسیب دیده‌اند را بسیار کم درنظر می‌گیرد تا پس از گذشت مدت زمانی طولانی، بخش تعمیر شده دچار هیچ‌گونه ترک و برآمدگی نشود.
• و به عنوان آخرین مورد باید اشاره کنیم که یک صافکار و نقاش حرفه‌ای در مدت زمان کوتاهی خودرو شما را تعمیر کرده و به شما تحویل می‌دهند.

صافکاری رضایی

همانطور که اشاره کردیم سپردن خودرو به صافکار و نقاش حرفه‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است. مطمعناً شما هم تمایل دارید، خودروی خود را در صورت آسیب‌دیدگی به یک صافکار ماهر و متخصص بسپارید تا از مشکلاتی که در صورت صافکاری غیراصولی برای خودروی شما ایجاد خواهد شد، دور بمانید. از این‌رو به شما پیشنهاد می‌کنیم سری به صافکاری رضایی بزنید.
مجموعه صافکاری رضایی با برخوردار بودن از سابقه طولانی‌مدت در زمینه صافکاری بدون رنگ خودرو و پرسنل متخصص، پروسه صافکاری حرفه‌ای را جهت تعمیر و ترمیم خودرو شما به بهترین شکل ممکن به کار می‌گیرد و درصورتی که خودرو شما به صافکاری با رنگ نیاز داشته باشد از پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات و ابزار‌آلات استفاده خواهد کرد.
جهت ارتباط با تیم متخصص صافکاری رضایی می‌توانید از شماره تماس‌های ۰۹۱۲۳۷۰۸۴۲۶ و ۰۲۱۲۶۷۵۸۰۴۲ استفاده کنید و از طریق آدرس: اتوبان بابایی شرق، هنگام جنوب، نبش میدان هنگام، خیابان یا مهدی (عج)، مجتمع خدمات خودرویی شبنم، اتو رنگ رضایی. به صافکاری رضایی مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *