تفاوت کلاس های پروازی مختلف

تفاوت کلاس های پروازی مختلف

اگر تجربه‌‌‌‌‌ی سفر با هواپیما را داشته باشید به احتمال زیاد از انواع کلاس های پروازی و تفاوتشان اطلاع دارید. اما اگر تا به حال سوار هواپیما نشده باشید، اصطلاحاتی مثل کلاس پروازی Y، کلاس پروازی  C، فرست کلاس، اکونومی و… را تا به حال نشنیده‌اید و از خدماتی که در این پروازها ارائه می‌شود خبر ندارید.

با توجه به قوانین سازمان حمل‌ونقل بین‌المللی هوایی (یاتا)، ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی مختلف دسته‌بندی‌هایی را برای پروازهایشان در نظر گرفته‌اند. به طور معمول کلاس های پروازی به چند دسته‌ی فرست کلاس، پرمیوم، بیزنس کلاس و اکونومی تقسیم‌بندی می‌شوند. بدیهی است که قیمت بلیت در این کلاس های پروازی با هم متفاوت است. اما به غیر از تفاوت قیمت، تفاوت زیادی در سطح خدمات و امکانات ارائه شده در این کلاس‌ها وجود دارد که در این مقاله آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کلاس های پروازی هواپیماها

با توجه به نوع هواپیماها برای کلاس های پروازی سه نوع دسته‌بندی وجود دارد:

هواپیماهای سه کابین نوع اول:

فرست کلاس (first class)

درجه تجاری (business class)

درجه اقتصادی – کلاس اکونومی (economy class)

 هواپیماهای سه کابین نوع دوم:

کلاس تجاری (business class)

کلاس متوسط (premium class)

کلاس اقتصادی (economy class)

هواپیماهای دو کابین:

کلاس تجاری (business class)

کلاس اقتصادی (economy class)

حالا می‌دانیم که در هر هواپیما چه نوع کلاس پروازی ارائه می‌شود اما هنوز از امکانات این کلاس های پروازی با خبر نیستیم. در ادامه  این مطلب را بررسی خواهیم کرد:

امکانات کلاس های پروازی

فرست کلاس یا کلاس پرواز F یا درجه یک (Firs Class)

فرست کلاس راحت‌ترین، شیک‌ترین و لوکس‌ترین نوع پرواز است که معمولاً شخصیت‌های معروف و افراد ثروتمند از آن استفاده می‌کنند. صندلی‌های این نوع پرواز آن‌قدر نرم و راحت هستند که بیشتر شما را یاد مبل راحتی میاندازند تا صندلی هواپیما! تعداد صندلی‌های قسمت فرست کلاس هواپیما معمولاً خیلی کم است و نهایتاً به ۲۰عدد می‌رسد.

بخش فرست کلاس در هواپیماهای ملخی در سمت عقب هواپیما و در هواپیماهای جت در نزدیکی دماغه قرار دارد. دلیل انتخاب این مکان‌ها دور شدن از ملخ هواپیما برای جلوگیری از شنیدن سروصدای آن است. در بعضی هواپیماها مثل بوئینگ ۷۴۷ یا ایرباس A380 بخش فرست کلاس در طبقه‌ی بالایی هواپیما قرار دارد.

امکاناتی که در این بخش برای شما ارائه می‌شود شامل تلویزیون اختصاصی، صندلی راحت، پریز برای شارژ کردن وسایل الکترونیکی مثل گوشی، اینترنت، کیف وسایل شخصی، سرو غذا در ظروف چینی و منویی متنوع از غذاهای گرم و سرد می‌باشد. ازآن‌جایی که تلویزیون اختصاصی در اختیار دارید می‌توانید آن را روی هر فیلم یا شبکه‌ای که دوست دارید تنظیم کنید. صندلی هم قابلیت تنظیم دارد؛ بخش زیر پا و قسمت تکیه‌گاه این صندلی را می‌توانید هرطور که راحتید تنظیم کنید و استراحت کنید.

فرست کلاس یا کلاس پرواز F یا درجه یک (Firs Class)

با بلیت فرست کلاس شما حتی قبل و بعد از پرواز هم خدمات ویژه دریافت می‌کنید. مسافران این کلاس های پروازی برای دریافت کارت پروازشان به کانتری جداگانه مراجعه می‌کنند. آن‌ها آخر از همه‌ی مسافران سوار هواپیما می‌شوند ولی اولین نفراتی هستند که از هواپیما پیاده می‌شوند. به این ترتیب زمان کمتری را معطل خواهند شد. کافی است یک بار سراغ این نوع پرواز بروید؛ دیگر هرگز به سایر کلاس های پروازی راضی نخواهید شد.

کلاس تجاری یا کلاس پرواز C یا بیزنس کلاس (Business Class)

بعد از فرست کلاس بهترین نوع بین کلاس های پروازی، کلاس تجاری است. صندلی‌های این قسمت هم مبله هستند و در بخشی جدا از صندلی‌های معمولی قرار دارند. با وجود بزرگی و فاصله‌ی زیادی که این صندلی‌ها از هم دارند باز هم از نظر راحتی به پای بخش فرست کلاس نمی‌رسند. امکان کنترل صوتی و تصویری در این قسمت وجود دارد ولی به صورت همگانی. این در حالی است که در بخش فرست کلاس این ویژگی به صورت  اختصاصی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

غذاهای گرم و سرد هم برای مسافران کلاس تجاری پرواز سرو می‌شود. مسافران کلاس پروازی C هم امکاناتی مثل کانتر و ترانسفر جداگانه تا پرواز را دارند. در نهایت قیمت این کلاس پروازی نسبت به فرست کلاس کمتر است ولی از انواع دیگر گران‌تر از آب درمی‌آید.

کلاس تجاری یا کلاس پرواز C یا بیزنس کلاس (Business Class)

کلاس پرمیوم یا متوسط (Premium Class)

این نوع از کلاس های پروازی، چیزی هستند بین پروازهای اقتصادی و تجاری. در واقع اگر حد وسطی از امکانات این دو نوع پرواز را با هم مخلوط کنید، به پرواز پرمیوم می‌رسید. در پروازهای پرمیوم نسبت به پروازهای اقتصادی، شما صندلی راحت‌تری خواهید داشت. همچنین سعی می‌شود که چک این سریع‌تری برای شما انجام شود و سرویس غذا و نوشیدنی بهتری برای شما ارائه شود. قیمت بلیت این پروازها هم عددی بین پروازهای اکونومی و تجاری است.

کلاس پرمیوم یا متوسط (Premium Class)

کلاس اکونومی یا کلاس پرواز Y یا اقتصادی (Economy Class)

بیشترین تعداد صندلی‌های یک هواپیما به این کلاس پروازی اختصاص داده می‌شود. معمولاً ارزان‌ترین بلیت در یک پرواز متعلق به کلاس اکونومی یا اقتصادی می‌باشد که امکاناتش نسبت به موارد بالا خیلی محدودتر است. روزنامه، چند مجله‌ی تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز از جمله امکانات این پرواز هستند.

در بعضی از هواپیماها مانیتور و هدفون برای فیلم دیدن هم وجود دارد که امکان کنترل آن به صورت شخصی وجود ندارد. تعدادی از هواپیماها هم یک مانیتور بزرگ روبه‌روی صندلی‌ها قرار داده‌اند که فیلمی را برای همه پخش می‌کند. فاصله‌ی بین صندلی‌ها خیلی زیاد نیست و امکان دراز کشیدن برای مسافران وجود ندارد.

طبیعی است که با این امکانات محدود، قیمت بلیت هواپیماها در این کلاس ارزان‌تر از همه‌ی کلاس های پروازی دیگر باشد. اصلاً به همین دلیل اسم اکونومی یا اقتصادی برای این کلاس انتخاب شده است.

کلاس اکونومی یا کلاس پرواز Y یا اقتصادی (Economy Class)

پوشیدن کفش در هواپیما کار درستی است؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *