تالاب ارواح جاذبه‌ی ترسناک شمال ایران

تالاب ارواح جاذبه‌ی ترسناک شمال ایران

ایران جاذبه‌های زیادی دارد که می‌توان گفت هر کدام در نوع خودشان بی‌نظیر هستند. جاهایی که حتی برای رسیدن به آن‌ها لازم نیست مسیر خیلی سخت و پیچیده‌ای طی شود؛ فقط کافی‌ست این جاذبه‌ها شناخته شوند. گردشگرهای زیادی هر سال به قصد طبیعت‌گردی به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کنند. حس کنجکاوی و ماجراجویی این افراد، آن‌ها را به سمت جاهای ترسناک هم می‌برد. یکی از این جاذبه‌ها، تالاب ارواح است که در این مقاله قرار است بیشتر با آن آشنا شوید.

برای این که بتوانید یکی از مکان‌های ترسناک ایران را ببینید کافی‌ست بار و بندیلتان را جمع کنید و به سمت مازندران راه بیافتید. شهرستان نوشهر استان مازندران با جاذبه‌های طبیعی متنوعی که دارد یکی از مقاصد دائمی گردشگران و سفر دوستان می‌باشد. اما کمتر کسی در مورد تالاب ارواح اطلاع دارد. البته مناطق بکر طبیعی بسیار زیبایی در این استان وجود دارد که هنوز ناشناخته باقی مانده و هر کسی از وجود آن‌ها باخبر نیست.

تالاب ارواح کجاست؟

در ۱۲کیلومتری شهرستان نوشهر به تالاب ارواح می‌رسید. اسم اصلی این تالاب، دریاچه ممرز بوده اما همه از آن به عنوان تالاب ارواح یاد می‌کنند. در ۵کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر، این دریاچه از میان انبوه درختان جنگل رخ نمایان می‌کند. طول این دریاچه ۷۰۰متر و عرض آن ۳۰۰متر می‌باشد.

تالاب ارواح

چرا تالاب ارواح؟!

همان‌طور که گفتیم این دریاچه در نزدیکی جنگل قرار دارد و درخت‌های زیادی آن را احاطه کرده‌اند. حتی وسط آب دریاچه هم درخت‌های خشک شده و شکسته‌ای وجود دارد که جلوه‌ی ترسناکی به آن می‌بخشد.

بیشتر اوقات هوای این حوالی مه گرفته است و به همین خاطر راه دسترسی به آن سخت و خطرناک می‌شود. تصور کنید صدای حیوانات وحشی را از فاصله‌ی نه چندان دور می‌شنوید، مه همه جا را در بر گرفته و دید شما در حد چند قدم جلوی پاهایتان است. درخت‌های مرده و خشکیده‌ای را داخل دریاچه می‌بینید که مثل هیولا سرشان را از داخل آب بیرون آورده‌اند. گویی داخل آب دریاچه ارواح کمین کرده‌اند و به انتظار طعمه نشسته‌اند.

همه این تعاریف باعث می‌شود که دریاچه ممرز به عنوان تالاب ارواح لقب بگیرد و شناخته شود. مردم محلی و کسانی که در اطراف این دریاچه زندگی می‌کنند تا به حال چیزی از ارواح ندیده‌اند، ولی معتقدند در گذشته اتفاقاتی افتاده که چنین لقبی برای دریاچه‌ی ممرز در نظر گرفته‌اند. به هر حال نمی‌توان با خواندن و پرس‌وجو کردن دلیل این نامگذاری را به درستی درک کرد؛ باید دست به کار شوید. تهیه و تدارک یک سفر یکی دو روزه را بگیرید تا بتوانید از نزدیک حس ترس و وحشت اطراف این دریاچه را لمس کنید.

اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید این تالاب می‌تواند سوژه‌ی خوبی برای شما باشد، علی‌الخصوص در روزهای مه‌آلودش. می‌توانید برای یک سفر آخر هفته‌ای به تالاب ارواح برنامه‌ریزی کنید و هیجان بازدید از این منطقه را تجربه کنید.

تالاب ارواح

دریاچه ارواح در شمال ایران به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی و بکر، در لیست آثار ملی ایران ثبت و ماندگار شده است. فهرست آثار ملی ایران، فهرستی طویل است ولی متأسفانه گردشگران برای نگهداری از آن تلاش نمی‌کنند. حتی کارهای خیلی ساده و به ظاهر کوچک می‌تواند در نگهداری چنین جاذبه‌های منحصربه‌فردی برای آینده کشورمان تأثیرگذار باشد.

یک ته سیگار، یک بطری یا کیسه‌ی پلاستیکی یا هر زباله‌ی کوچک دیگری که احتمالاً از نظر شما بی اهمیت است، برای محیط زیست مضر محسوب می‌شود. این زباله‌ها می‌توانند اثرات مخربی روی این طبیعت بی‌نظیر بگذارند و زیبایی آن را از بین ببرند. پس بیایید همه با هم برای محافظت از این نعمت‌ها تلاش کنیم و به اندازه سهم خودمان از آن‌ها مراقبت کنیم.   

تالاب ارواح

غذاهای محلی مازندران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *