دریاچه کلیموتو دریاچه‌ای افسانه‌ای در اندونزی

دریاچه کلیموتو دریاچه‌ای افسانه‌ای در اندونزی

امروز قرار است سراغ دریاچه‌ای در کشور اندونزی برویم؛ جایی خاص در نوک قله‌ی یک کوه! کلیموتو نام کوه آتشفشانی است که در جزیره‌ی فلورنس اندونزی در نزدیکی شهر کوچک مونی قرار دارد. دلیل معروف بودن این کوه حضور یک دریاچه آن هم درست در قله‌ی آن است. دریاچه کلیموتو یکی از دیدنی‌ترین نقاط کشور اندونزی برای طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به طبیعت است.

دریاچه کلیموتو

دریاچه کلیموتو، زیبایی در دل آتشفشان

تنها موقعیت مکانی دریاچه کلیموتو نیست که باعث جذابیتش شده است، بلکه ویژگی جادویی آن است که همه را جذب خودش می‌کند. دریاچه کلیموتو بخشی از پارک ملی کلیموتو است و نمونه‌ای نادر در جهان محسوب می‌شود. با وجود این که پارک ملی کلیموتو در مقایسه با پارک‌های جزیره‌های اطراف، کوچک به شمار می‌رود اما حضور دریاچه‌ی شگفت‌انگیز کلیموتو در دل آن باعث خاص بودن آن می‌شود. هر سه دریاچه در کنار هم به نام دریاچه کلیموتو به معنای دریاچه جوشان شناخته می‌شوند.

حتماً فکر می‌کنید وقتی بعد از یک مسیر طولانی به بالای قله‌ی کوه برسید قرار است یک دریاچه‎‌ی آبی رنگ مثل همه‌ی دریاچه‎های دیگر ببینید؛ ولی اینطور نیست! ممکن است سیاه باشد یا سبز، سفید یا حتی قرمز باشد! رنگ دریاچه کلیموتو در هر لحظه تغییر می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که گردشگران مجذوب آن شوند. دیدن یک دریاچه‌ی سیاه رنگ چیزی است که کمتر کسی ممکن است آن را تجربه کرده باشد.

مسئله‌ی دیگری که باعث محبوبیت این دریاچه می‌شود این است که تغییر رنگ آن قابل پیش‌بینی نیست و در بازه‌های زمانی مختلف رنگ‌های مختلفی دارد. تصاویر دریاچه کلیموتو را ببینید که در آن‌ها سه بخش دریاچه، هر کدام با یک رنگ به خوبی مشخص شده است.

دریاچه کلیموتو

دلیل تغییر رنگ این دریاچه

یکی از دیدنی‌ترین و اعجاب‌آورترین پدیده‌های طبیعی را در این دریاچه شاهد هستید. اما چه چیزی می‌تواند دلیل این تغییر رنگ دائمی باشد؟ واکنش شیمیایی که بین مواد معدنی داخل آب دریاچه کلیموتو با گازهای آتشفشانی انجام می‌شود موجب خلق رنگ‌هایی به این زیبایی می‌شود.

اما مردم محلی در اندونزی در مورد این موضوع باور دیگری دارند. آن‌ها اعتقاد دارند که روح اموات آن‌ها بعد از مرگ برای استراحت به یکی از این سه دریاچه می‌روند؛ این که وارد کدام یک از آن‌ها می‌شوند به اعمالی که در دنیا انجام داده‌اند بستگی دارد. بعضی از آن‌ها این تغییر رنگ را ناشی از انتقام خدایان می‌دانند.

آن‌ها معتقدند که کوه کلیموتو مقدس است و به همین دلیل اطراف آن سرسبز و پوشیده از درخت است. نکته‌ی جالب در مورد این کوه این است که یک سمت آن کاملاً سرسبز است (که دریاچه در همین سمت قرار دارد) و سمت دیگرش خشک و پوشیده از شن و خاک است.

دریاچه کلیموتو

دریاچه کلیموتو

دریاچه کلیموتو

دریاچه کلیموتو

دسترسی به دریاچه کلیموتو

همان‌طور که گفتیم این دریاچه در کوه کلیموتو، در جزیره‌ی فلورانس قرار دارد. برای این که به این کوه برسید باید اول وارد شهر مونی بشوید. حالا از این‌جا تا قله‌ی کوه کلیموتو هم می‌توانید پیاده‌روی کنید و هم با ماشین مسیر را طی کنید. اگر بخواهید پیاده مسیر را پشت سر بگذارید از طریق راه میان‌بر می‌توانید به قله برسید که از نظر زمانی هم زودتر به مقصد خواهید رسید. با وسیله نقلیه مسیری ۱۲کیلومتری را باید بپیمایید تا به قله و دریاچه برسید. طبیعت بی‌نظیری را در این منطقه خواهید دید؛ مناظری که عظمت این دنیا را به شما ثابت خواهند کرد.

دریاچه کلیموتو

نکات سفر به هند

“چرنوبیل” مکان گردشگری شد

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *