فرش اکسیر ، تولید کننده فرش ماشینی ریزبافت

فرش اکسیر ، تولید کننده فرش ماشینی ریزبافت

ایران را می توان مهد صنعت فرش بافی در جهان دانست. نکته ای که باعث شده است نام کشورمان، همواره در میان بهترین تولید کنندگان فرش بدرخشد. این درخشش در سال های اخیر تنها معطوف به فرش های دستباف نبوده و شاهد رشد صنعت فرش ماشینی در کشور بوده ایم.

فرش اکسیر ، به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان فرش ماشینی ، توانسته است در سال های اخیر محصولاتی با بالاترین استاندارد ها و کیفیتی بی نظیر تولید و عرضه نماید.

فرش

تفاوت فرش ماشینی و دستباف در گذشته

برای اینکه بفهمیم کیفیت این دو نوع فرش چه تفاوتی دارد، باید بدانیم که نقطه تمایز فرش ها در چیست؟ اجزای موثر در فرش شامل موارد زیر است:

  • جنس نخ
  • تراکم بافت
  • استحکام و نوع گره فرش
  • رنگ

جنس نخ فرش

نوع نخ ها در فرش دستباف طبیعی هستند. در گذشته، پیشرفتگی دستگاه های بافت پایین بود و توانایی بافت با هر نخی را نداشتند. از سویی دیگر، نخ های مورد استفاده در فرش های دستباف ، به صورت صنعتی تولید نمی شدند و همین امر، بر سختی بافت فرش با ماشین می افزود.

از سویی دیگر به همان علتی که گفته شد، نوع نخ هایی که در فرش ماشینی استفاده می شد از جنس های پلاستیک و به اصطلاح غیر طبیعی بودند. مانند نخ هایی که از صنایع پتروشیمی بدست می آمد.

امروز اما، با پیشرفت شگرفت نساجی و ماشین های بافت، هم تولید نخ طبیعی بسیار ساده شده است و هم توان دستگاه ها برای انجام بافت با انواع نخ ها ممکن شده است.

به طور مثال، امروز فرش اکسیر در بافت فرش ماشینی های فوق متراکم، از نخ طبیعی با الیاف بامبو استفاده می کند که علاوه بر لطافت ، به دلیل طبیعی بودن همان حس فرش دستباف را ارائه می دهد.

فرش اکسیر

تراکم بافت فرش

فرش های ماشینی ، در گذشته به دلیل محدودیت ماشین های بافت ، توان بافت ریز و متراکم را نداشته اند. اصطلاحاتی مثل رج و شانه را شنیده اید. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، فرش قوام داشته و کیفیت بالاتری دارد.

دستگاه هایی که امروز در کشورهایی نظیر بلژیک ساخته می شوند، به قدری پیشرفت کرده اند که توان انجام بافت های بسیار ریز و فشرده ای را دارند.

فرش دستباف گونه اکسیر نمونه های بی نظیری از ظرافت و لطافت و زیبایی را برای شما به ارمغان می آورند.

ترکم بافت فرش

استحکام و نوع گره فرش

فرش ایرانی توسط استادان چیره دستی بافته می شود. استادانی که نوع گره خاصی را در بافت استفاده می کنند. باید زمانی می گذشت تا با کم هزینه تر شدن ساخت دستگاه های پیچیده، توان انجام گره خاص فرش ایرانی انجام شود.

امروز کارخانجاتی مثل فرش اکسیر ( که با نام اکسیر هالی نیز شناخته می شود) با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک و فوق پیشرفته بلژیکی بافتی بسیار نزدیک و گاهی مطابق با گره اصیل فرش ایرانی را انجام می دهند.

رنگ فرش

علاوه بر الیاف طبیعی در فرش دستباف ، در رنگرزی نخ ها از رنگ طبیعی استفاده می شد. این رنگ ها از زعفران ، گردو و مواد دیگر کاملا طبیعی بدست می آمد.

امروز ، رنگرزی نخ توانسته این میل برای استفاده رنگ های طبیعی را محقق کند. به شکلی که رنگ های مورد استفاده در نخ های فرش اکسیر ، کاملا طبیعی بوده و حتی با چند بار شستشو پس از بافت به بازار عرضه می شوند.

فرش ماشینی اکسیر

همانطور که گفته شد، امروز با استفاده از دستگاه های فوق پیشرفته و وجود امکانات متنوع، فرش های ماشینی کیفیت بسیار بالایی پیدا کرده اند که البته با قیمت هایی عرضه می شوند که ممکن است مخاطب از شنیدن آن تعجب کند.

این تعجب از باورهای قدیمی و عدم اطلاع از امکانات امروز است.

فرش اکسیر هالی امروز توانسته است با استفاده از تکنولوژی روز و ماشین آلات پیشرفته ، فرش های ماشینی با کیفیتی بی نظیر تولید کند. فرش های ۱۲۰۰ شانه ، با تراکم ۳۶۰۰ که در آن طرح های اصیل ایرانی و رنگ های متنوع به کار رفته است.

با توجه به تراکم بالای مجموعه فرش ماشینی اکسیر ، این فرش ها در زمره فرش های ریزبافت قرار می گیرند. نکته ای که لطافت و ظرافت بی نظیری به این فرش ها می بخشد.

به طور مثال در مجموعه فرش قم فرش اکسیر ، فرش ها به صورت ۱۲۰۰ شانه و با تراکم ۳۶۰۰ بافته شده‌اند؛ سپس به دست استادکاران برجسته و چیره دست فرش دستباف قم پرداخت شده‌اند. عملیاتی که شامل تیغ زنی ، دور دوزی و گره زنی می شود.

فرش اکسیر توانسته است با حضور در نمایشگاه های بین المللی فرش در جهان ، محصولات خود را به علاقمندان و فعالان این حوزه در سراسر جهان معرفی نماید. از جمله هشت دوره حضور در نمایشگاه دموتکس آلمان که معتبرترین نمایشگاه فرش در جهان می‌باشد.

جالب اینجاست که بسیاری از بازدید کنندگان فرش های اکسیر در نمایشگاه های مختلف ، فرش ماشینی اکسیر را با فرش های دستباف اشتباه گرفته‌اند. دلیل این امر هم چیزی جز ظرافت و لطافت بی نظیر این فرش ها نیست.

کافی است به وبسایت فرش اکسیر یا فروشگاه های آن سری بزنید تا با مجموعۀ فرش های اکسیر آشنا شوید. چیزی که شما را حیرت زده خواهد کرد، لطافت و انعطاف خیره کننده آن است. گوشی یک فرش دستباف را با قیمت یک فرش ماشینی خریداری کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *