کارتن های مواد غذایی چه استاندارد هایی باید داشته باشند؟

کارتن های مواد غذایی چه استاندارد هایی باید داشته باشند؟

برای بسته بندی محصولات غذایی باید از کارتن هایی استفاده کرد که دارای ویژگی های خاصی هستند که به آن ها استاندارد کارتن مواد غذایی گفته می شود.
محصولات غذایی به این دلیل که زودتر از محصولات دیگر فاسد یا خراب می شوند، برای بسته بندی آن ها نمی توان از هر کارتنی استفاده کرد. اما این کارتن ها باید دارای چه خصوصیاتی باشند؟ در مقاله پیش رو به استاندارد های کارتن مواد غذایی می پردازیم.

مقوای مورد استفاده بر اساس استاندار های بسته بندی محصولات غذایی

برای تولید کارتن بسته بندی محصولات غذایی به طور کلی از دو جنس مقوا استفاده می شود:

 • مقوای بهداشتی
 • مقوای غیر بهداشتی

از هر دو جنس مقوا در صنعت برای تولید کارتن استفاده می شود. اما به دلیل حساسیت مواد غذایی مقوای بهداشتی بهترین گزینه برای تولید کارتن محصولات غذایی است.

مهمترین ویژگی های مقوای بهداشتی

 • دارای نشان استاندارد باشد.
 • دارای سیب سلامت باشد.
 • برای تولید آن از کاغذ باطله تمیز استفاده شود.
 • در فرآیند تولید آن از مواد ضد عفونی کننده خاصی استفاده شود.
 • دارای روکش مخصوص بهداشتی باشد.
 • برای متصل کردن لایه های آن از چسب مخصوص استفاده شود.

از مواردی که برای تولید بسته بندی آن ها از مقوا بهداشتی استفاده می شود، می توانیم به جعبه فست فود، جعبه کیک، جعبه شیرینی، سینی مقوایی استفاده شده در کترینگ، سینی زیر کیک و صفحه آن، جعبه دارو و … اشاره کنیم.

به این دلیل که مقواهای غیر بهداشتی استانداردهایی را که در بالا ذکر شد ندارند، در نتیجه استفاده کردن از آن ها برای محصولات غذایی توصیه نمی شود. در ادامه مطلب به استاندارد کارتن مواد غذایی طبق استاندارهای ملی کشور ایران می پردازیم.

استاندارد کارتن مواد غذایی

در سال ۱۳۴۵ برای اولین بار استاندارد بسته بندی کارتن مطرح شد. البته این موضوع نیز مانند مسائل دیگر به دفعات مورد بازبینی قرار گرفت تا در نهایت در سال ۱۳۹۴ در جلسه شورای ملی استاندارد بسته بندی به تصویب رسید.

استاندارد کارتن مواد غذایی هم بر اساس همان معیار های شورای ملی استاندارد بسته بندی تعریف می شود.

این استانداردها برای مشخص کردن خصوصیت ها ، شیوه های بررسی ، نمونه برداری از کارتن و ورق کارتن برای بسته بندی کردن محصولات به ویژه کارتن مواد غذایی است. استاندارد هایی که ذکر شد عموما برای بسته بندی محصولاتی به کار می رود که وزنشان تا ۴۰ کیلوگرم باشد.

این استاندارد کارتن را جعبه ای توصیف می کند که از ورق مقوایی تولید شده و برای جلوگیری از آسیب دیدن محصولات در طی جابه جایی استفاده می شود.
اندازه و شکل کارتن براساس عوامل مختلفی مانند محصولی که داخل آن گذاشته می شود و شرایط جابه جایی آن تعیین می شود.

برای ساخت کارتن محصولات غذایی از سه نوع عادی، دایکاتی و تلسکوپی استفاده می شود. ورق های کارتن نیز انواع مختلفی دارد، مانند سه لایه، پنج لایه و هفت لایه که هر کدام از آن ها برای محصولات گوناگونی استفاده می شود.

استاندارد کارتن مواد غذایی

ارزیابی استاندارد های کارتن مواد غذایی

کارتن هایی که برای بسته بندی محصولات غذایی انتخاب می شوند از آن جایی که باید دارای ویژگی های خاصی باشند توسط دستگاه های پیشرفته موجود در آزمایشگاه ها، مورد بررسی قرار می گیرند.

بخش هایی که کار ارزیابی این کارتن ها را انجام می دهند با نظارت مداوم خود، مواد اولیه و فرآورده را بررسی می کنند و به مصرف کننده اطمینان لازم را برای کیفیت محصول می دهند.

دستگاه های مجهز موجود در آزمایشگاه ها، آزمایش های ویژه ای را روی این ورق های کارتنی انجام می دهند. از آزمایش هایی که روی کارتن ها به ویژه کارتن محصولات غذایی انجام می شود می توان موارد زیر را نام برد:

 1. Edge Crush Test برای بررسی استحکام لبه مقوا در برابر فشار
 2. Box Compression Test برای بررسی استحکام جعبه کارتن در برابر فشار
 3. RCT برای بررسی استحکام کناره های ورق در برابر فشار
 4. CMT برای بررسی استحکام فلوت در برابر فشار
 5. Bursting Strength Test برای بررسی استحکام از هم پاشیدن کارتن
 6. Tensile برای بررسی استحکام ورق کاغذ نسبت به کشسانی
 7. Moisture Test برای بررسی مقدار رطوبت کاغذ
 8. Cobb Tester برای اندازه گیری مقدار رطوبت جذب شده توسط کاغذ

پس از بررسی تمام این آزمایش ها استاندارد های کارتن مورد تایید قرار می گیرد. کارتن هایی که برای محصولات غذایی استفاده می شوند باید از مقواهای بهداشتی نیز ساخته شده باشند و مواردی که دارای تمام این ویژگی ها باشند به عنوان کالای باکیفیت در بازار های جهانی عرضه می شوند.

جمع بندی

استاندارد کارتن مواد غذایی بر اساس ویژگی های زیادی که در بالا گفته شد، تعیین می شود و این حجم از حساسیت برای بسته بندی محصولات غذایی به این دلیل است که محصولات غذایی با جان انسان سر و کار دارد و بسته بندی باید از فاسد شدن محصول جلوگیری کند.

مقوایی که برای تولید کارتن مورد استفاده قرار می گیرد از دو نوع مقوای بهداشتی و مقوای غیر بهداشتی است که طبق استاندارهای جهانی باید برای بسته بندی محصولات غذایی از مقوای بهداشتی استفاده کرد.

برای سنجش این استاندارد از دستگاه های مخصوصی استفاده می شود تا از کیفیت نهایی محصول اطمینان کافی به دست آید.

بنابراین کارتن هایی که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند باید ویژگی های خاصی داشته باشند. شرکت کارتن لاین با تولید کارتن مواد غذایی با این ویژگی ها ، بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را به مشتریان خود ارائه می کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *