سیر تا پیاز قطار تهران آنکارا

سیر تا پیاز قطار تهران آنکارا

از گذشته تا به حال قطار یکی از محبوب‌ترین وسیله‌های نقلیه بوده است. اکثر مردم با شنیدن اسم قطار به یاد خاطرات خوش سفرشان با این وسیله‌ی نقلیه میافتند و لبخند به لبشان می‌نشیند. امروز قرار است شما را با قطار تهران آنکارا آشنا کنیم؛ شاید هوس سفر خارجی با قطار به سر شما هم بزند.

اولین قطار تهران آنکارا

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مرداد ماه سال ۱۳۹۸ قطار تهران آنکارا را رسماً افتتاح کرد. اولین قطار از تهران به آنکارا، در روز چهارشنبه ۱۶مرداد ماه سال ۹۸، ساعت ۲۱:۵۰ حرکت کرد و ۲۵۰ مسافرش را به سمت آنکارا برد.

این قطارها ۶واگن ۴ستاره دارند که شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا آن‌ها را تأمین می‌کند. سیستم انتقال مسافر قطار تهران آنکارا به این صورت است که از تهران تا دریاچه وان با کمک قطارهای شرکت رجا (که ۴ تخته هستند) صورت می‌گیرد و بعد از گذر از دریاچه وان، قطارهای ترکی مسافران را به مقصد می‌رسانند.

قطار تهران آنکارا

قیمت بلیط قطار تهران آنکارا

بر اساس توافقاتی که بین مسئولان دو کشور ایران و ترکیه صورت گرفته برای هر بلیط قطار مبلغ ۴۳یورو باید پرداخت شود. معادل ریالی این عدد از مسافران ایرانی دریافت می‌گردد که حدوداً ۷۷۰هزار تومان می‌باشد؛ به خاطر تغییرات نرخ ارز ممکن است مبلغ آن کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد. برای خردسالان، یعنی گروه سنی زیر ۱۲سال این بلیط‌ها نیم بها محاسبه می‌گردد.

هیچ آژانسی حق ندارد مبلغی بالاتر از این عدد را از مسافران دریافت کند. اگر با موردی روبرو شدید که هزینه‌هایی اضافه‌تر از این رقم دریافت می‌کنند، می‌توانید به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهید تا با متخلفان برخورد قانونی شود.

چه روزی به مقصد می‌رسیم؟

این سؤالی است که همه‌ی مسافران قبل از خرید بلیط قطار تهران آنکارا می‌پرسند. حالا برنامه‌ی حرکت قطار را با هم مرور می‌کنیم تا بتوانید راحت‌تر برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید.

این قطار چهارشنبه‌ی هر هفته ساعت ۲۱:۵۰ از تهران به سمت آنکارا حرکت می‌کند. همزمان از آنکارا هم به سمت تهران یک قطار به راه می‌افتد.دو توقف در ایستگاه‌های تبریز و سلماس خواهند داشت و بعد از آن به ایستگاه مرزی رازی در ایران می‌رسید. در همین ایستگاه پاسپورت‌های مسافران در ایران کنترل خواهد شد و بعد از آن یک بار هم در ایستگاه مرزی کاپیکوی ترکیه این کنترل پاسپورت انجام می‌گیرد.

در قدم بعدی به دریاچه‌ی وان می‌رسید و با کمک کشتی به آن طرف دریاچه منتقل می‌شوید و در آخر با قطار ترکی به آنکارا می‌روید.

قطار تهران آنکارا

ایستگاه‌های قطار از تهران به آنکارا

  • ایستگاه تبریز (در ایران)
  • ایستگاه سلماس (در ایران)
  • ایستگاه مرزی رازی (در ایران برای کنترل پاسپورت مسافران)
  • ایستگاه مرزی کاپیکوی (در ترکیه برای کنترل پاسپورت مسافران)
  • ایستگاه وان (۱۰۷ کیلومتر بعد از ایستگاه قبلی)
  • اسکله وان، ( با کمک کشتی دو طبقه طی یک سفر ۵ ساعته در داخل آب های دریاچه وان به ایستگاه بعد می‌رسید.)
  • ایستگاه تات و رسیدن به پایتخت ترکیه

مدت زمان مسیر تهران تا آنکارا

به طور کلی حدود ۶۰ساعت زمان لازم است تا این قطارها به مقصد برسند. به خاطر توقف‌هایی که در مسیر برای تشریفات گمرک و گذرنامه انجام می‌شود (خروج از ایران و ورود به ترکیه) این مسیر تا این حد طولانی می‌شود. بین دو کشور ایران و ترکیه توافقاتی برای حرکت به‌موقع قطارها، تشریفات گمرکی کمتر و شرایط راحت‌تر برای مسافران صورت گرفته است.

قطار تهران آنکارا

مزیت و معایب سفر با این قطار

اولین و مهم‌ترین مزیتی که بلیط قطار نسبت به هواپیما دارد، هزینه‌ی آن است. هزینه‌ی پایین بلیط قطار باعث می‌شود، مسافرانی که قصد یک سفر مقرون‌به‌صرفه دارند جذب آن شوند. از طرفی مسیری که این قطارها باید طی کنند، سرسبز و دیدنی است. مطمئن باسید طبیعت زیبایی را از پشت پنجره‌های قطار خواهید دید.

کسانی که ترس از پرواز دارند یا نسبت به امنیت پروازها حسایت شدیدی دارند هم می‌توانند با کمک قطارهای تهران آنکارا با خیال راحت‌تری سفر کنند. اما برویم سراغ معایب: خب همین که باید بیشتر از دو روز در مسیر باشید برای خیلی از مسافران قابل تحمل نیست. درواقع حوصله‌ی ماندن در محیط کوچک قطار را ندارند. پس این قطار برای کسانی مناسب است که در وهله‌ی اول قیمت و هزینه برای آن‌ها در اولویت قرار دارد و از مسیرهای طولانی خسته و کلافه نمی‌شوند.

اگر علاقه‌ای به تجربه‌ی سفر خارجی با قطار ندارید، می‌توانید با همان روش همیشگی سفر کنید یعنی “تور آنکارا“. با کمک تورهای آژانس سالیان سفر می‌توانید با بهترین پروازها به کشور ترکیه قدم بگذارید و در بهترین هتل‌ها اقامت کنید. با وجود آفرها و تورهای لحظه آخری هم می‌توانید با کمترین هزینه، سفری دلچسب و خاطره‌انگیز را تجربه کنید.

زیباترین شهر ایران کدام است؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *