روز جهانی صنایع دستی

روز جهانی صنایع دستی

سفالگری، قالی‌بافی، چاپ قلمکار، لنج‌سازی، قلم‌زنی، مشبک، معرق، فیروزه و طلاکوبی، پته‌دوزی، گلابتون‌دوزی و… نمونه‌هایی از صنایع دستی است که در ایران ساخته می‌شود. البته این فهرست‌ را می‌توان هم‌چنان ادامه داد چرا که هنر مردمان ایران زمین پایانی ندارد. تعداد هنرهای مختلفی که در خلق آن‌ها دست زنان و مردان نواحی و مناطق مختلف ایران و جهان در کار است کم نیست. هنر و زحمت تمام این افراد مطمئنا شایسته تقدیر است به همین منظور روز جهانی صنایع دستی در تقویم ثبت شده است.

صنایع دستی چیست؟

صنایع دستی به آثاری گفته می‌شود که با دست و ابزارهای دستی تولید می‌شوند. هر یک از این صنایع بیانگر ذوق، هنر، خلاقیت و فرهنگ یک سرزمین هستند. این صنایع اغلب از امکانات محیط اطراف به دست می‌آیند و تبادلشان منجر به تبادل فرهنگ خواهد شد. البته برای اینکه یک اثر را صنایع‌دستی بنامیم شرط‌هایی لازم است. اصالت فرهنگی، متکی به مواد اولیه داخلی، قابلیت توسعه، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان و…در ایران، ۳۷۰ رشته صنایع دستی ثبت شده و برخی از آن‌های به ثبت جهانی یونسکو رسیده‌اند.

روز جهانی صنایع دستی

پیشینه روز جهانی صنایع دستی

توجه به صنایع دستی کشورهای مختلف به دوران بعد از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. در این دوران، به جنبه‌های فرهنگی و هنری کشورهای مختلف بسیار توجه و نخستین همایش جهانی در این زمینه در روز ۱۰ ژوئن سال ۱۹۶۴ برگزار شد. یونسکو در این همایش تاسیس نهادی با عنوان «شورای جهانی صنایع دستی» را تصویب کرد. اما جالب‌ترین بخش این رویدادها پیشنهادی بود که ایران در سال ۲۰۱۰ در این شورا مطرح کرد: نامگذاری روز ۱۰ ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی. با این پیشنهاد موافقت شد و این روز را World Handicafts Day به اختصار WHD نامیدند.

چرا روز جهانی صنایع دستی؟

تشویق و راهنمایی صنعت‌کاران هنرهای دستی و تزیینی و همین طور افزایش اطلاعات تخصصی و حرفه‌ای این افراد با توجه به زمینه‌های متفاوت فرهنگی کشورها از اهداف برپایی این روز جهانی است. هدف دیگر این رویدادها حفظ صنایع دستی به عنوان میراث ارزشمند جهانی بود. علاوه بر این، این روز فرصتی است برای تعامل بیشتر صاحبان این حرفه.

چطور این روز را جشن بگیریم؟

۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) روز جهانی صنایع دستی است. این روز در ایران آغاز هفته صنایع دستی است و در سطح کشور نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های بی‌شماری برپاست. در این روز، شاید بد نباشد در بازارهای محلی و قدیمی به دیدار هنرمندان شهرتان بروید، کسانی که عمرشان را صرف تولید ظریف‌ترین هنرها می‌کنند. پای صحبت‌شان بنشینید، چای بنوشید و برای حمایت از آن‌ها آثار ارزشمندشان را بخرید. حتی یک اثر کوچک حمایت مهمی از صنایع دستی هر منطقه به شمار می‌رود و هر بار با نگاه کردن به آن یاد این روز و خاطرات خوش آن خواهید افتاد.

در روز جهانی صنایع دستی این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • ببینید صنایع دستی کدام شهرهای ایران را می‌شناسید.
  • با توجه به مواد و مصالح موجود در هر منطقه، حدس بزنید صنایع دستی مناطقی که با هنر آن‌ها آشنا نیستید چه چیزی ممکن است باشد.
  • به نظرتان کدام کشورها عضو شورای جهانی صنایع دستی هستند؟
  • حدس بزنید کدام یک از صنایع دستی ایران در فهرست یونسکو ثبت شده‌اند.

اصفهان در یک نگاه

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *